reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX

SpaceX’in son kalkışından geriye kalan “uzaylı” bulutlar [Video]

Elon Musk‘ın geleceği gerçek kılan uzay şirketi SpaceX, bugün yılın son görevini de başarıyla tamamladı. Ancak görevden çok geriye kalan bulutlar dikkat çekti.

Geçtiğimiz hafta başka bir görevde kullanılmış Falcon 9 roket ve Dragon kapsül ile kalkış yapan SpaceX, bu sefer Iridium iletişim uydularını (10 adet) fırlattı. Kaliforniya’da bulunan Vandenberg üssünden yapılan kalkış sorunsuz gerçekleştirildi. Her zaman olduğu gibi Merlin motorlu Falcon 9 ile yapılan kalkış, şirketin Iridium için yaptığı dördüncü görevdi. Şirket ile 75 “mini” uyduluk anlaşma yapan ve şimdiye kadar 40 tane gönderen firma, yeni yılda bu anlaşmayı tamamlayacak gibi görünüyor. Iridium, NEXT projesi ile tüm dünyaya uydundan iletişim getirmek istiyor ve bu SpaceX tarafından gerçeğe dönüştürülüyor. Bununla beraber 2017‘yi tam 18 başarılı görevle kapatan şirket, bu görevde diğerlerinden farklı olarak dikey iniş gerçekleştirmedi. Sanıyoruz kullanım ömrü nedeniyle bu Falcon 9’u kurtarmak yani ileride yeniden kullanmak istenmedi.

Son SpaceX kalkışı farklı bir etki yarattı

Yukarıda da dediğimiz gibi bu kalkış diğerlerinden daha farklı bir etki yarattı. Karanlıkta yapılan kalkış sonrasında Güney Kaliforniya üzerinde çok ilginç duman bulutları oluştu. Hemen herkesin bu bir “UFO” dediği oluşum, aslında Falcon 9’un roket motoru tarafından oluşturuldu. Gerçekten ilginç bir şekli bulunan bu bulut, insanlar arasında da ufak bir heyacan yarattı. Şirketin yaptığı son kalkışın tamamını aşağıda izleyebilirsiniz.

SpaceX
SpaceX

Video