reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX, üç günde iki başarılı kalkış gerçekleştirdi [Video]

Elon Musk‘ın geleceği gerçek kılan uzay şirketi SpaceX, en büyük hedefini gerçekleştirme yolunda emin adımlarla ilerliyor. Yeniden kullanılabilir roket kavramını hayatımıza sokan ve bunu günübirlik hale getirmek isteyen şirket, geçtiğimiz üç gün içerisinde gerçekleştirdiği iki başarılı kalkış ile süreci gerçek anlamda ticari hale getirmeye bir adım daha yaklaşıyor.

Bahsettiğimiz kalkışlardan ilkini 9 Ekim tarihinde Kaliforniya’da yer alan Vandenberg Hava Üssü‘nden yapan ve Iridium-3 uydu modelini Falcon 9 roket modeliyle beraber alçak dünya yörüngesine çıkartan SpaceX, 11 saat önce sona eren ikinci kalkışta ise Florida’da yer alan NASA Kennedy Uzay Merkezi’nden Echostar 105 ve SES-11 uydularını yine Falcon 9 ile alçak dünya yörüngesine çıkartmayı başardı. Bu görevlerde daha önceki kalkışlarda görev alan Falcon 9’ları kullanan ve bunu üçüncü kez gerçekleştirmenin gururunu yaşayan SpaceX, görevlerini başarılı şekilde yerine getiren roketleri dikey olarak “Off Course I Still Love You” isimli otonom deniz istasyonuna indirdi.

İnsanoğlunu Mars’a götürmenin planlarını yapan ve yakın zaman içerisinde ilk insanlı görevini de gerçekleştirmek isteyen SpaceX, yeniden kullanılabilir roketler ile çok ciddi maddi tasarruf sağlıyor. Bu açıdan roket kalkışlarını eskiye oranla çok daha ucuz hale getiren şirket, Elon Musk önderliğinde bilim kurgu filmlerinden çıkma “geleceği” oluşturuyor.