reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX

SpaceX, 2021’in son görevinde de başarıya ulaştı [Video]

Elon Musk’ın özel uzay şirketi SpaceX, 2021’i kapattıklarını duyurdu. Firma bunu başarılı geçen CRS-24 görevi ile yaptı.

SpaceX, 2021’in son görevini NASA için gerçekleştirdi. Falcon 9 roket kullanılarak yapılan CRS-24 görevinde Falcon 9 kullanılarak ISS yani Uluslararası Uzay İstasyonu’na ihtiyaçlar için Dragon’a yüklenen kargolar gönderildi. Falcon 9 ile alçak dünya yörüngesine taşınan Dragon kapsülü, herhangi bir sorun olmaz ise yarın otomatik olarak ISS’e kenetlenecek.

CRS-24 görevi ile 2021’in 31’e ulaşan kalkışlarını tamamlayan SpaceX, 2020’yi ise 26 kalkış ile kapatmıştı. Uzayı gerçek anlamda ticari hale getiren firma, biliyorsunuz başka firmalar yanında kendisi için de kalkış yapıyor.

Buna göre 2021 içerisinde yapılan Starlink görevleriyle 989 adet uzaydan internet sağlayan uydu alçak dünya yörüngesine taşınmış durumda. Firma buna ek olarak 2021’de üç farklı insanlı görevin altında da kalmayı başardı.

Bu arada SpaceX bugün önemli başarıya daha ulaştı. Altı yıl önce ilk defa bir Falcon 9’u dikey olarak geriye indiren firma, bunu bugün 100. kez tekrarladı. Firma uzaya uydu / kargo / insan taşımak için kullandığı Falcon 9’ları dikey olarak geriye indiriyor ve onları başka görevlerde tekrar kullanıyor. Bu sayede milyonlarca dolar tasarruf elde ediliyor, eskiye nazaran çok daha ucuz görevler mümkün kılınıyor.

SpaceX en son Türkiye için önemli Türksat 5B görevini yapmıştı

SpaceX, geçtiğimiz günlerde herhangi bir sorun ile karşılaşmadan Türksat 5B görevi kapsamında kalkışı yaptı. Falcon 9 roket kullanılarak gerçekleştirilen görev direkt olarak ABD Florida’da da yer alan “Cape Canaveral Space Force Station” içerisinde yapıldı.

Bu görevde kullanılan Falcon 9 CRS-22 ve Crew-3 kalkışlarında da kullanılmıştı. Türksat 5B’yi alçak dünya yörüngesine gönderen bu Falcon 9 bir kez daha kurtarıldı, süreci standart hale getiren roket deniz üstü otonom platforma sorunsuz şekilde dikey olarak iniş yaptı.

Türksat 5B, Kasım 2017’de Türksat A.Ş. ile yapılan sözleşme ile Airbus D&S firması tarafından üretilen ve 42 derece doğu yörüngesinde hizmet verecek bir haberleşme uydusu konumunda yer alıyor. Dün Starlink görevi kapsamında başka bir kalkış yapan SpaceX, uzayı art arda yapılan görevlerle ticari hale getirmeye devam ediyor.

Türksat 5B görevinin tekrarı aşağıda yer alıyor.