reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Elon Musk Falcon 9

SpaceX’in son görevinde beklenmeyen son; Falcon 9 roket denize düştü! [Video]

SpaceX, alçak dünya yörüngesine yerleştirilmiş uzay üssü Uluslararası Uzay İstasyonu‘na belirli aralıklarla kargo gönderiyor. İşte bu amaçlı son görevin sonu beklendiği gibi bitmedi.

Elon Musk‘ın en önemli şirketi SpaceX, dakikalar önce CRS-16 görevi kapsamında Falcon 9 roket ile ISS’e doğru sorunsuz bir kalkış gerçekleştirdi. Florida’da yer alan Cape Canaveral Hava Üssü‘nde yapılan kalkış ile Uluslararası Uzay İstasyonu‘na gerekli bilimsel / yaşamsal malzemeleri yola çıkaran firma, görevin sonunda ise hiç de istenmeyen ve uzun süredir meydana gelmeyen bir durum yaşadı. İçerisinde kargo malzemeleri bulunan Dragon kapsülü uzaya bırakan Falcon 9, karaya inmek için geri döndü ancak yaşanan bir sorun nedeniyle denize düştü. Düşme anını yukarıdaki videoda izleyebileceğiniz roket, Elon Musk’ın açıklamasına göre kurtarılabilir durumda. Tek parça halinde kaldığı ve merkeze sinyal vermeye devam ettiği belirtilen Falcon 9, şu an kurtarma gemisiyle düştüğü yerden alınmayı bekliyor. Falcon Heavy kalkışından bu yana dikey iniş konusunda sorun yaşamayan firma, bugün büyük bir şanssızlık yaşamış durumda.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SpaceX, çok kısa süre önce tam 64 uyduyu uzaya çıkarmıştı

Şirketin daha geçen gün Spaceflight SSO-A: SmallSat Express görevini başarıyla tamamlamıştı. Vandenberg Air Force üssünden yapılan kalkışta taşıdığı uyduları alçak dünya yörüngesine çıkan Falcon 9, daha sonra dikey olarak Atlas okyanusunda yer alan platforma iniş yapmayı da başarmıştı. Firmanın bu görevde 35 farklı şirkete ait tam 65 adet ufak uyduyu uzaya çıkarması gerçekten nefes kesiyor: 65 uydulu görev, şirketin bir seferde taşınan uydu rekoru açısından tarihine geçiyor.