reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Falcon 9

SpaceX’den en güçlü Falcon 9 ile önemli bir başarı daha [Video]

Elon Musk‘ın uzay şirketi SpaceX, bugün en güçlü Falcon 9 ile önemli bir ticari başarıya daha imza attı. İşte ilk detaylar;

En son ISS yani Uluslararası Uzay İstasyonu’na kargo götüren SpaceX, bu sefer Telstar 19 VANTAGE göreviyle karşımızda. Bugün Florida’da yer alan Cape Canaveral Havva Üssün’den yapılan kalkışta, en güçlü Falcon 9 ile Telstar 19 VANTAGE uydusu alçak dünya yörüngesine çıkartıldı. Sorunsuz olarak geçen kalkış, sorunsuz olarak tamamlandı. Görevde kullanılan Falcon 9 Block 5, Atlas Okyanusu’nda yer alan “Of Course I Still Love You” isimli insansız gemiye dikey olarak iniş yapmayı başardı. Artık sadece Block 5 ile kalkış gerçekleştiren uzay şirketi, hatırlarsınız bu sürümü daha önce de kullanmıştı. Bunun üzerine yeni bir Falcon 9 geliştirmeyecek firma, en son roketle tam 10 farklı kalkış yapmayı planlıyor. Daha önceki sürümleri sadece iki görevde kullanabilen SpaceX, “yeniden kullanılabilirlik” konusunda artık sınırları zorluyor. Bu sayede maliyetleri ciddi anlamda düşüren firma, bir yandan da detaylarına aşağıda ulaşabileceğiniz BFR‘ı geliştiriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SpaceX, gelecekte Falcon 9 yerine BFR kullanacak

Big Falcon Rocket (BFR), açıklandığı kadarıyla kalkışta tam 11.8 milyon pound itme kuvveti üretecek. Bunu Raptor motorlarıyla sağlayacak roket, dünyanın şimdiye kadar yapılmış en güçlü roketi olarak nitelendiriliyor. Saturn V roketi tam ikiye katlayacak BFR, açıklandığı kadarıyla Falcon Heavy‘den daha büyük ve daha fazla yük taşıyabiliyor. Mars için büyük önem arz eden roket, Dünya içerisinde yol taşıma görevini de üstlenecek.