reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Elon Musk Falcon 9

Elon Musk’ın gözdesi SpaceX’ten önemli bir başarı daha [Video]

Elon Musk‘ın uzay konusundaki görüşleri değiştiren şirketi SpaceX, kısa süre önce önemli bir kalkış başarısına daha imza attı.

En son Arjantin Uzay Ajansı’na ait SAOCOM 1A uydusu için kalkış yapan SpaceX, şimdi ise Es’hail-2 görevine çıktı. Florida’da yer alan NASA Kennedy Uzay Merkezi’nden yapılan kalkışta, daha önce kullanılmış bir Falcon 9 roket kullanıldı. Sorunsuz geçen kalkışta Es’hail-2 iletişim uydusunu alçak dünya yörüngesine çıkaran Falcon 9, geriye dönerek atlas okyanusunda yer alan deniz üstü platforma sorunsuz şekilde dikey iniş yaptı. Bu görevdeki başarıyla dikey iniş sayısını 31’e yükselten firma, bu süreci artık standart bir durum haline getirdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SpaceX biliyorsunuz şu an özellikle BFR üzerinde çalışıyor

Kısaca hatırlamak adına Big Falcon Rocket (BFR), kalkışta tam 11.8 milyon pound itme kuvveti üretecek. Bunu Raptor motorlarıyla sağlayacak roket, dünyanın şimdiye kadar yapılmış en güçlü roketi olarak nitelendiriliyor. Güç açısından Saturn V roketi tam ikiye katlayacak BFR, açıklandığı kadarıyla Falcon Heavy‘den daha büyük ve daha fazla yük taşıyabiliyor. Mars için büyük önem arz eden roket, Dünya içerisinde yol taşıma görevini de üstlenecek deniyor. Artık Falcon 9 üretmeyen firma, geleceğini direkt olarak BFR üzerine kuruyor. Geleceğe yönelik yeni bir başlangıç planlanıyor.