reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Falcon 9

SpaceX’den en gelişmiş ve güçlü Falcon 9 ile önemli bir başarı daha [Video]

Elon Musk‘ın dün planlana kalkışı bir sorun nedeniyle iptal etmek zorunda kalan uzay şirketi SpaceX, dakikalar önce hem kendisi hem de müşterisi için önemli bir başarıya imza attı.

Geçen hafta NASA’nın yeni “gezegen avcısı” uydusunu uzaya gönderen SpaceX, bu akşam ise Bangladeş‘in ilk yüksek irtifa iletişim uydusu Bangabandhu-1‘i alçak dünya yörüngesine çıkarttı. Kaliforniya Florida’da yer alan Kennedy Uzay Merkezi‘nde yapılan kalkışta en gelişmiş ve güçlü Falcon 9 roket modeli kullanıldı. Şirket tarafından “Block 5” olarak isimlendirilen bu roket, gerçekten büyük önem arz ediyor. Çünkü şirketin bunun üzerine yeni bir Falcon 9 geliştirmeyeceği söyleniyor. Bu yüzden Block 5 üzerinde ciddi geliştirmeler yapan firma, özellikle yeniden kullanılabilirlik üzerine gidiyor. Daha öncelki Falcon 9’ları sadece iki görevde kullanabilen SpaceX, yeni roketle bunu artırmayı ve 10 kalkışa kadar yükseltmeyi hedefliyor. Bunun artması süreçteki karın yükselmesi, maliyetlerin azalması anlamına geliyor. Bangabandhu-1’i alçak dünya yörüngesine çıkarttıktan hemen sonra geriye dönen Block 5, Atlas Okyanusu’nda yer alan “Of Course I Still Love You” isimli gemiye dikey olarak iniş yapmayı da başarmış durumda. Bunu artık standart haline getiren firma, her seferinde kendisine hayran bırakmayı başarıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SpaceX sürecin maliyetini daha da düşürmeye kararlı

Peki Falcon 9 roketin yerini hangi roket alacak? Burada karşımıza BFR çıkıyor. Yeni roket, açıklandığı kadarıyla kalkışta tam 11.8 milyon pound itme kuvveti üretecek. Bunu Raptor motorlarıyla sağlayacak roket, dünyanın şimdiye kadar yapılmış en güçlü roketi olacak. Saturn V roketi tam ikiye katlayacak Big Falcon Rocket, açıklandığı kadarıyla Falcon Heavy‘den daha büyük ve daha fazla yük taşıyabiliyor. Bu da onu Mars için inanılmaz ideal kılıyor. Olası bir üçüncü dünya savaşı ve sonrasında olacaklar için Mars’ı kendisine hedef koyan Musk, yine çok büyük düşünüyor.

Video