reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Falcon 9 SES-12 görevi

SpaceX’den kullanılmış Falcon 9 ile yeni başarı [Video]

Elon Musk‘ın uzay şirketi SpaceX, bugün daha önce kullanılmış Falcon 9 ile önemli bir görevin altından daha kalmayı başardı. İşte artık standart hale getirilen yeni kalkışın detayları.

En son Vandenberg üssünden yapılan Iridum-6/GRACE-FO görev isimli kalkışta birden fazla uyduyu uzaya gönderen SpaceX, SES-12 görevi kapsamında da başarılı bir kalkış yaptı. Florida’da yer alan Cape Canaveral Hava Üssü’nden yapılan kalkışta, 2017 Eylül ayında gerçekleştirilen OTV-5 görevinde yer alan Falcon 9 Block 4 roket modeli kullanıldı. Roketi bu görev kapsamında dikey olarak geriye indirmeyen yani kurtarmayan şirket, biliyorsunuz artık en güçlü ve son jenerasyon Falcon 9 Block 5 ile gündeme geliyor. Asya Pasifik ve Orta Doğu için Lüksemburg merkezli telekom şirketi tarafından hazırlanan en son SES iletişim uydusunun, kalkıştan 32 dakika sonra yörüngeye bırakıldığı açıklanıyor. Daha önceki uyduları da SpaceX tarafından çıkartılan SES, 12. versiyonun en büyük uydusu olduğunu açıklıyor. Bu da Asya Pasifik ve Orta Doğu bölgesinin gelecekte oluşacak veri ihtiyaçlarının uzun süre karşılanabileceği anlamına geliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
SpaceX Falcon 9 SES-12 görevi

SES-12

SpaceX’in geleceğinde BFR var

Bilmeyenler için BFR (Big Falcon Rocket) kalkışta tam 11.8 milyon pound itme kuvveti üretebilecek. Bunu Raptor motorlarıyla sağlayacak roket, dünyanın şimdiye kadar yapılmış en güçlü roketi olacak. Temelde Saturn V‘i tam ikiye katlayacak Big Falcon Rocket, açıklandığı kadarıyla Falcon Heavy‘den daha büyük ve daha fazla yük taşıyabiliyor. Bu da onu Mars için inanılmaz ideal kılıyor. Gelecek için büyük önem arz eden roket, şu an aktif olarak geliştirme aşamasında bulunuyor. Şirket artık Falcon 9 değil BFR üzerinde çalışıyor. Bu roket ile Dünya içerisinde yolcu taşınması da hedefleniyor.

Video