reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Falcon 9 Elon Musk

SpaceX’ten Falcon 9 roket ile “yine bir ilke imza atılan” başarı [Video]

Elon Musk‘ın imkansız denilenleri gerçek kılan özel uzay şirketi SpaceX, bugün önemli bir kalkış başarısına daha imza attı.

Uzun süredir bir görev ile karşımıza çıkmayan SpaceX, sessizliğini bugün bozdu. En son Merah Putih görevi kapsamında ticari bir kalkış gerçekleştiren firma, bu sefer Arjantin Uzay Ajansı’na ait SAOCOM 1A uydusu için kalkış yaptı. Kaliforniya’da yer alan Vandenberg Hava Üssü‘nde başlayan görev, daha önce bir kalkışta kullanılmış Falcon 9 roketin SAOCOM 1A‘yı sorunsuz şekilde alçak dünya yörüngesine çıkarması ve dikey olarak kalktığı yere inmesiyle son buldu. Kaliforniya’da gerçekleştirilen ilk dikey inişine ev sahipliği yapan görev, sorunsuz şekilde geçirilmiş görünüyor. Toplam dikey iniş sayısını ise bu görev ile beraber tam 12’ye çıkaran SpaceX, artık bu konuda bir standart oturtmuş gibi görünüyor. Firma biliyorsunuz kara yanında otonom deniz platformu üzerine de dikey olarak roket indirebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
SpaceX Falcon 9 Elon Musk
SpaceX Falcon 9 Elon Musk
SpaceX Falcon 9 Elon Musk
SpaceX Falcon 9 Elon Musk

SpaceX geleceğinde Falcon 9’un yerini alacak BFR yer alıyor

Bilmeyenler için Big Falcon Rocket (BFR), kalkışta tam 11.8 milyon pound itme kuvveti üretecek. Bunu Raptor motorlarıyla sağlayacak roket, dünyanın şimdiye kadar yapılmış en güçlü roketi olarak nitelendiriliyor. Saturn V roketi tam ikiye katlayacak BFR, açıklandığı kadarıyla Falcon Heavy‘den daha büyük ve daha fazla yük taşıyabiliyor. Mars için büyük önem arz eden roket, Dünya içerisinde yol taşıma görevini de üstlenecek. Şu an üretimi devam eden roket, gerçek uzay dönemini başlayacak gibi duruyor.