reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Falcon 9

SpaceX’den daha önce kullanılmış en güçlü Falcon 9 ile tarihi başarı [Video]

Elon Musk‘ın dikkat çeken uzay şirketi SpaceX, bugün daha önce kullanılmış en güçlü Falcon 9 modeliyle tarihi bir başarıya imza attı.

En son başarılı geçen Telstar 19 VANTAGE göreviyle gündeme gelen SpaceX, bu sefer Merah Putih görevi kapsamında ticari bir kalkış gerçekleştirdi. Bugün Florida’da yer alan Cape Canaveral Hava Üssün’den yapılan kalkışta, ilk defa daha önce kullanılmış en güçlü Falcon 9 Block 5 roket modeli kullanıldı. Sorunsuz geçen kalkışta Merah Putih iletişim uydusunu alçak dünya yörüngesine çıkaran firma, bir kez daha tarih yazdı. İkinci kez göreve çıkan Falcon 9 Block 5 ise Atlas Okyanusu’nda yer alan “Of Course I Still Love You” isimli insansız gemiye dikey olarak iniş yapmayı başardı. Bildiğiniz gibi artık sadece Block 5 ile kalkış gerçekleştiren uzay şirketi, yeniden kullanılabilirliği artırmayı hedefliyor. Eski Falcon 9’lardan farklı olarak Block 5 ile tam 10 farklı kalkış yapılması planlanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Gelecekte SpaceX Falcon 9’un yerini BFR alacak

Daha önce de açıkladığımız Big Falcon Rocket (BFR), açıklandığı kadarıyla kalkışta tam 11.8 milyon pound itme kuvveti üretecek. Bunu Raptor motorlarıyla sağlayacak roket, dünyanın şimdiye kadar yapılmış en güçlü roketi olarak nitelendiriliyor. Saturn V roketi tam ikiye katlayacak BFR, açıklandığı kadarıyla Falcon Heavy‘den daha büyük ve daha fazla yük taşıyabiliyor. Mars için büyük önem arz eden roket, Dünya içerisinde yol taşıma görevini de üstlenecek. Şu an üretimi devam eden roket, uzaya bakış açısını değiştirecek izlenimi yaratıyor.