reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Falcon Heavy roket Elon Musk

NASA, Clipper görevi için SpaceX’in Falcon Heavy roketini seçti

Özel uzay şirketi SpaceX, günümüzün en güçlü roketi Falcon Heavy ile NASA tarafından Clipper görevi için seçildi.

İlk kalkışını 6 Şubat 2018 akşamında gerçekleştiren aktif olarak görevdeki en güçlü roket Falcon Heavy, ikinci kalkışında ise ilk defa ticari bir göreve çıkarılmıştı. Uzun zamandır kullanılmayan roket, NASA’nın uzun zamandır gündemde olan Europa görevinde kullanılacak.

NASA resmi olarak “Clipper” adı verilen görevde aynı isimli uzay aracını Jüpiter’in yörüngesinde bulunan dört Galilei uydusunun en küçüğü olan Europa’ya göndermek için SpaceX’in Falcon Heavy‘sini kullanacak.

Bunun için SpaceX ile 178 milyon dolarlık bir kontrat imzalayan NASA, görevin bir sorun olmaz ise 2024 yılında yapılacağını aktarıyor. NASA, Europa üzerinde Clipper uzay aracı ile ciddi araştırmalar yapacak ve özellikle potansiyel yaşam belirtilerini inceleyecek.

SpaceX Falcon Heavy roket neler sunuyor?

Bünyesinde tam 27 tane Merlin 1D motoru taşıyan Heavy, temel olarak üç tane Falcon 9’u bir araya getiriyor. Kalkışta ürettiği 5 milyon pound itme kuvvetiyle günümüzün en güçlüsü olan roket, şirketin geleceği için büyük önem arz ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SpaceX Falcon Heavy güçlü ancak esas performans SpaceX Starship modelinde olacak

Starship, bilmeyenler için Elon Musk’ın son dönemdeki en çok heyecan veren çalışmaları arasında yer alıyor. Uzun süre sonra direkt olarak Falcon 9 ile Falcon Heavy roketler ve Dragon kapsülünün yerini alacak roket, insanoğlunun uzaydaki geleceği adına büyük önem arz ediyor. Bu roket üç motoruyla kalkışta tam 11.8 milyon pound itme kuvveti üretilebiliyor. Roket için testler sürüyor.

İlginizi Çekebilir

Dünyanın en ufak aksiyon kamerası ile tanışın