reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Falcon Heavy

Günümüzün en güçlü roketi SpaceX Falcon Heavy’den tarihi başarı [Video]

Özel uzay şirketi SpaceX, günümüzün en güçlü roketi Falcon Heavy ile yine tarihi bir başarıya imza attı. Roket ikinci kalkışından da başarıyla ayrıldı.

İlk kalkışını 6 Şubat 2018 akşamında gerçekleştiren aktif olarak görevdeki en güçlü roket Falcon Heavy, ikinci kalkışını ise dün geç saatlerde gerçekleştirdi. İkinci kalkışı Florida’da yer alan Kennedy Space Center’da yapılan ve ilk defa ticari bir göreve çıkarılan roket, tüm süreci sorunsuz olarak geçmeyi başardı. Bu görev kapsamında Arabsat-6A uydusunu alçak dünya yörüngesine çıkartan roket, tüm Falcon 9’ları da kurtarmayı başardı. Yanlardaki Falcon 9’lar karaya, merkezdeki Falcon 9 ise “Of Course I Still Love You” isimli drone gemisine sorunsuzca dikey olarak indirildi. Yeniden kullanılabilirlik konusunda sınırları zorlayan şirket, yukarıda izleyebileceğiniz bu başarılı görev ile Heavy’nin ticari kapasitesini de gözler önüne sermiş oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SpaceX Falcon Heavy roket büyük önem arz ediyor

Bünyesinde tam 27 tane Merlin 1D motoru taşıyan Heavy, temel olarak yukarıda da söylediğimiz gibi üç tane Falcon 9’u bir araya getiriyor. Kalkışta ürettiği 5 milyon pound itme kuvvetiyle günümüzün en güçlüsü olan roket, şirketin geleceği için büyük önem arz ediyor. Ancak SpaceX’ten başka bir roket daha geliyor. Firma şu sıraları “dünyanın en güçlü” roket modeli Starship üzerinde çalışma gösteriyor.