reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Falcon Heavy BFR

Falcon Heavy ile tarih yazan SpaceX’in bir sonraki büyük hedefi ne? [Video]

SpaceX tarafından geliştirilen günümüzün en güçlü roket modeli Falcon Heavy, biliyorsunuz dün akşam büyük bir başarıyla ilk test kalkışını sorunsuz olarak gerçekleştirmeyi başardı. Bu gelişme gerçekten çok önemliydi. Peki ya şirketin bir sonraki büyük gelecek hedefi?

Tüm dünyanın canlı olarak izlediği Falcon Heavy kalkışı, denize dikey inen Falcon 9‘un kaybedilmesi haricinde yüzde 100 başarılı bir denemeydi. Yaptıklarını ve yapabileceklerini tüm dünyaya kanıtlayan SpaceX ve kurucusu Elon Musk, dediğimiz gibi dün akşam adeta tarih yazdı. Kennedy Uzay Merkezi’ne gelen binlerce insanın canlı olarak izlediği günümüzün en güçlü roketi Falcon Heavy, kendisini kanıtlamış oldu. Taşıdığı Elon Musk’ın Tesla Roadster‘ını da uzaya çıkartan roket, ticari kullanım öncesinde iki kere daha test edilecek. Peki SpaceX bu başarıyla en büyük hedefine ulaştı mı? Elbette hayır. Son dönemde gündeme gelmiyor ancak şirket BFR (Big Falcon Rocket) isimli bir roket üzerinde de çalışmalar yapıyor.

SpaceX Falcon Heavy BFR

SpaceX BFR

SpaceX Falcon Heavy BFR

SpaceX BFR

SpaceX Falcon Heavy BFR

SpaceX BFR

SpaceX Falcon Heavy BFR

SpaceX BFR

SpaceX Falcon Heavy BFR

SpaceX BFR

İlk olarak geçtiğimiz yıl tanıtımı yapılan BFR‘nin 2020 yılından sonra Falcon 9 ile Falcon Heavy roketler ve Dragon kapsülünün yerini alması amaçlanıyor. Bu roketi kullanarak 2022 yılında kızıl gezegen Mars’a ilk kargo görevini yapmak isteyen şirket, bu roketle dünya içerisinde yolcu taşımayı da hedefliyor. Daha önce 12 saat süren Londra – Hong Kong arasını sadece 34 dakikaya indirmeyi hedefleyen şirket, uzay turizmine de yeni bir bakış açısı getirmek istiyor. Falcon Heavy ile Ay yüzeyine insan götürebilecek kapasiteye gelen şirket, 2024 yılı itibariyle BFR’yi kullanarak Mars’a ilk defa insan götürmek istiyor.

SpaceX BFR’yi bu kadar özel kılan ne?

Falcon Heavy için hep “günümüzün en güçlü roketi” açıklamasında bulunduk. Çünkü şimdiye kadar yapılmış en güçlü roket 7.6 milyon pound itme kuvvetiyle yine Amerika Birleşik Devletleri yapımı “Saturn V” roketiydi. NASA’nın Apollo ve Skylab programlarında 1967 ile 1973 arasında kullanılan bu roket, yeniden kullanılamıyordu. Ay yüzeyine insanoğlunu taşıyan Saturn V, önümüzdeki yıllarda en güçlü roket unvanını kaybedecek. İşte bunu yapacak roketlerden bir tanesi olan BFR, açıklandığı kadarıyla kalkışta tam 11.8 milyon pound itme kuvveti üretecek.

Gerçekten inanılmaz güçlü olacak roket, bunu Raptor motorları (2 adet deniz seviyesi, 4 adet vakum) sayesinde sağlayacak. Şirketin mevcut modelleri gibi yeniden kullanılabilir olacak BFR, şimdiye kadar ki en büyük kargo taşıma kapasitesini de (150 ton) sunacak. Dikey olarak iniş kalkış yapabilecek kapasitede tasarlanan roket, Falcon 9, Falcon Heavy ve Dragon’un kaynakları üzerine çekilince daha ekonomik hale gelecek. Tek bir roket ve tek bir uzay gemisi kombinasyonu ile süreci hiç olmadığı kadar kolay hale getirecek roket, elbette ticari görevlerde de kullanılabilecek. Yani SpaceX, Big Falcon Rocket ile alçak dünya yörüngesine standart uyduları da taşıyabilecek. Eğer kapatılmaz ise Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) kargo götürebilecek.

Bu arada Saturn V’in geçmeyi sadece SpaceX’in planlamadığını da belirmekte fayda var. Amerika Birleşik Devletleri’nin uzay programı çalışmalarından sorumlu olan kurum NASA, SLS isimli bir roket geliştiriyor. Açılımı Space Launch System olan bu roket, açıklandığı kadarıyla kalkışta tam 9.2 milyon pound itme kuvveti üretecek. Yani gelecekte karşımıza çıkacak roketler hem geçmişi geçecek hem de geleceğe büyük bir adım atacak. Bu gelişmeleri merakla takip edip sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

İLGİLİ HABERLER