reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Falcon Heavy Westworld

Westworld yaratıcısından SpaceX için “ufuk açan” video: Falcon Heavy & Starman [İzle]

Özel uzay şirketi SpaceX, biliyorsunuz geçtiğimiz aylarda tarihi bir başarıya imza attı ve dünyanın en güçlü roketi Falcon Heavy‘i başarılı şekilde test etti. Bu inanılmaz deneyim içinse en güzel video Westworld yaratıcısından geldi.

Aynı anda milyonlarca insanın canlı olarak izlediği Falcon Heavy kalkışı, her açıdan büyük ses getiren bir başarı oldu. Deneme kalkışı olduğu için ticari bir kargosu bulunmayan roket, bunu yerine Elon Musk’ın ilk jenerasyon Tesla Roadster otomobilini Mars’a doğru yola çıkarttı. Peki bu süreçte neler yaşandı? İşte bunu göstermek için efsane dizi Westworld‘ün yaratıcılarından Jonathan Nolan, “Falcon Heavy & Starman” isimli bir video hazırladı. Direkt olarak aşağıda izleyebileceğiniz video, daha önce görülmemiş detayları gözler önüne seriyor. Kalkışın öncesi ve sonrasında yaşananları David Bowie‘nin müziği eşliğinde aktaran video, geri inişte denize çakılan merkez iticiyi de gözler önüne seriyor. Genel olarak uzay konusunda inanılmaz ilham veren video, Amerika Birleşik Devletleri halkının tarihi ana gösterdiği ilgiyi de karşımıza çıkartıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Falcon Heavy, büyük bir tarih yazdı

Bünyesinde tam 27 tane Merlin 1D motoru taşıyan Heavy, üç tane Falcon 9‘u bir araya getiriyor. Kalkışta ürettiği 5 milyon pound itme kuvvetiyle günümüzün en güçlüsü olan roket, uzay turizmi ve Mars’a yolculuk için büyük önem arz ediyor. Heavy için yıl içerisinde yeni testlerin daha yapılması bekleniyor.

Video