reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX GovSat-1

SpaceX’den “Falcon Heavy” kalkışı öncesinde önemli bir başarı daha [Video]

Elon Musk‘ın başarılara doymayan uzay şirketi SpaceX, GovSat-1 göreviyle beklenen “Falcon Heavy” kalkışı öncesinde önemli bir başarıya daha imzasını attı.

SpaceX, GovSat-1 görevini dün akşam gerçekleştirilen başarılı bir kalkışla tamamlamayı başardı. Florida’da yer alan Cape Canaveral Hava Üssü‘nden yapılan kalkışta, yüklenen uydu Falcon 9 roket modeliyle alçak dünya yörüngesine çıkartıldı. Bu görevde diğer birçok görevden farklı olarak kullanılan Falcon 9 dikey olarak iniş yapmadı. Yeniden kullanılabilir roket sürecini belirli dönemlerde sıfırlayan şirket, bu sefer ilginç bir sonuç elde etti. Kullanılan Falcon 9‘u kasıtlı olarak denize indiren şirket, roketin bundan sağ çıktığını açıkladı. Direkt olarak Elon Musk‘dan gelen bu bilgi, onun için bile sürpriz olmuş görünüyor. Aşağıda görebileceğiniz üzere denize tek parça halinde inmeyi başaran ilk bölüm, sahile çekilmeye çalışılacak deniyor. Özetle kurtarılmak istenmeyen roket kendisini kurtarmış görünüyor. 2017’yi tam 18 başarılı görevle kapatan şirket, bunu bu yıl da daha da artırmak istiyor. Ancak herkes Falcon Heavy kalkışını bekliyor.

SpaceX GovSat-1
SpaceX GovSat-1

En güçlü roket SpaceX Falcon Heavy

Kasım ayından bu yana ilk uçuşuna çıkmasını beklediğimiz roket, resmi olarak açıkladığı kadarıyla 6 Şubat tarihinde ilk defa gökyüzüne doğru harekete geçiyor. Bünyesinde tam 27 tane Merlin 1D motoru yer alan Falcon Heavy, temelinde üç tane Falcon 9‘u bir araya getiriyor. Daha önce yapılan açıklamada roketin kalkışta yaklaşık 5 milyon pound itme kuvveti ürettiği belirtiliyor ve bunun da tam 18 Boeing 747‘ye eş değer olduğu belirtiliyor. Şirketin Ay’a turist götürme ve Mars’a yerleşme planları için kilit rol üstlenen Falcon Heavy, sunduğu güç ile yaşadığımız gezegenin dışına yapılacak “insanlı” yolcukları mümkün kılacak gibi duruyor.