reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Falcon Heavy Elon Musk

Tüm dünyanın gözü burada; Falcon Heavy kalkışı öncesinde SpaceX’den son video [İzle]

SpaceX‘in şimdiye kadar ürettiği en güçlü roket modeli Falcon Heavy, bugün tarihi ilk kalkışına hazırlanıyor. Bu konuda heyecanı artırmayı iyi bilen şirket, karşımıza süreçte olacakları gösteren harika bir animasyon videosu ile çıkıyor.

Tüm dünyanın ilk kalkışını merakla beklediği Falcon Heavy, SpaceX’in en büyük çalışması konumunda. Dün akşam saatlerinde roket için yeni bir animasyon videosu yayımlayan şirket, bizi neyin beklediğini gösteriyor. Elon Musk’ın ilk jenerasyon Tesla Roadster’ını Mars’a götürecek roket, videoda izleyince göreceğiniz üzere üç adet Falcon 9 üzerine kuruluyor. Bu üç Falcon 9’u da dikey olarak geriye indirmeyi deneyecek firma, son kalan modülle ise Roadster’ı benzersiz bir yolculuğa çıkartmaya hazırlanıyor. Araç içerisine kendi geliştirdikleri uzay kıyafetini giyen bir manken de yerleştiren şirket, süreçte oldukça heyecanlı duruyor. Kalkışını canlı olarak burada izleyebileceğiniz Heavy, şirketin insanlı yolcuklar yapabilmesi için de kilit bir rol üstleniyor. Henüz bunu hiç yapmayan SpaceX, bu konuda özel bir uzay şirketi olarak ilke imza atmayı hedefliyor.

SpaceX Falcon Heavy için her şey hazır

Şirketin Ay’a turist götürme ve Mars’a yerleşme planları için olmazsa olmaz Falcon Heavy, kalkışta ürettiği 5 milyon pound itme kuvvetiyle mevcut modellerin hepsini geride bırakıyor. Şirket gelecek için Saturn V’i dahi geçecek çok daha güçlü “BFR” isimli bir roket de planlıyor.

Güncelleme: SpaceX dakikalar önce Falcon Heavy’nin kalkışını başarıyla tamamladı. Detaylara buradan bakabilirsiniz.