reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Gwynne Shotwell SpaceX BFR

SpaceX’in başkanından geleceğe yönelik iddialı açıklama

Elon Musk‘ın hayalleri gerçek kılan özel uzay şirketi SpaceX, mevcut operasyonları yanında geleceğe yönelik de büyük planlar yapıyor. İşte bu konuda konuşan şirket başkanı Gwynne Shotwell, gerçekten iddialı açıklamalarda bulunuyor.

Falcon Heavy ile özel uzay şirketleri arasındaki çıtayı iyice yükselten SpaceX, biliyorsunuz bunu BFR (Big Falcon Rocket) ile çok daha iyi hale getirmek istiyor. Geçtiğimiz yıl tanıtımı yapılan BFR‘nin 2020 yılından sonra Falcon 9 ile Falcon Heavy roketler ve Dragon kapsülünün yerini alması amaçlanıyor. Bu roketle kızıl gezegen Mars‘a ilk kargo görevini yapmak isteyen şirket, roketle dünya içerisinde yolcu taşımak da istiyor. Daha önce 12 saat süren Londra – Hong Kong arasını 34 dakikaya indirmeyi hedefleyen şirket, bu hayalinde gerçekten çok ciddi görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

TED kapsamında konuşan Gwynne Shotwell, roket ile Dünya içerisinde yolcu taşımanın 10 içerisinde gerçeğe dönüşeceğini iddia ediyor. Bu süre içerisinde gereken teknolojinin hazır olacağını belirten başkan, roket ile yolcu taşıma süreci hakkında da bazı detaylar veriyor. Buna göre her kalkışta 100 kişiyi taşımaktan bahseden Shotwell, bilet fiyatlarının ise ekonomi ile business sınıfı arasında olacağını belirtiyor. İniş ve kalkış noktalarının şehir merkezlerine 5 ila 10 km uzakta olacağını da söyleyen yönetici, açıklamalarıyla uçaktan çok ama çok daha hızlı bir yolculuğun hayalini kuruyor. Şirketin elde ettiği başarıların arkasındaki en önemli isimlerden Gwynne Shotwell, sürecin günde birden fazla uzun mesafeli uçuş yapılarak ekonomik hale getirileceğini söylüyor. Biliyorsunuz bunu mevcut uçaklar gerçekleştiremiyor.

Gwynne Shotwell SpaceX BFR

BFR

BFR, SpaceX’in geleceğini değiştirecek

Yeni roket, açıklandığı kadarıyla kalkışta tam 11.8 milyon pound itme kuvveti üretecek. Bunu Raptor motorlarıyla sağlayacak roket, dünyanın şimdiye kadar yapılmış en güçlü roketi olacak. Saturn V roketi tam ikiye katlayacak Big Falcon Rocket, açıklandığı kadarıyla Falcon Heavy’den daha büyük ve daha fazla yük taşıyabiliyor. İşte bu altyapı yine Shotwell’e göre şirketin 10 yıldan kısa bir sürede Mars’a götürecek gücü de veriyor.

İlgili Video

BFR için yayımlanan tanıtım videosu