reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Elon Musk BFR roket Mars

Elon Musk’tan geleceği değiştirecek BFR için müjdeli açıklama

SpaceX CEO’su Elon Musk, SXSW’da konuştu ve geleceği değiştirecek gücü bünyesinde barındıracak BFR roket için önemli bir açıklamada bulundu. Roketi görmek için yıllarca beklemeyeceğiz gibi görünüyor.

Falcon Heavy ile özel uzay şirketleri arasındaki çıtayı iyice yükselten SpaceX, bunu BFR (Big Falcon Rocket) ile çok daha iyi hale getirmek istiyor. Geçtiğimiz yıl tanıtımı yapılan BFR‘nin 2020 yılından sonra Falcon 9 ile Falcon Heavy roketler ve Dragon kapsülünün yerini alması amaçlanıyor. Bu roketle 2022 yılında kızıl gezegen Mars‘a ilk kargo görevini yapmak isteyen şirket, bu amacı için ilk uçuş testine ise 2019’un başında çıkıyor. Direkt olarak Elon Musk‘tan gelen bu bilgi, performansıyla sınırları zorlayacak roket için heyecanı artırıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Evet önümüzdeki halen uzun aylar bulunuyor ancak yine de hedefler uzun vadeli konmamış görünüyor. Falcon Heavy gibi şubat ayında test edilebileceği söylenen roket, dünya içerisinde yolcu taşıma amacını da taşıyor. Daha önce 12 saat süren Londra – Hong Kong arasını 34 dakikaya indirmeyi hedefleyen şirket, uzay turizmine de yeni bir bakış açısı getirmek istiyor. Falcon Heavy ile Ay yüzeyine insan götürebilecek kapasiteye gelen şirket, 2024 yılı itibariyle BFR’yi kullanarak Mars’a ilk defa insan taşımak istiyor.

Elon Musk, SpaceX ve BFR tarafına büyük önem veriyor

Yeni roket, açıklandığı kadarıyla kalkışta tam 11.8 milyon pound itme kuvveti üretecek. Bunu Raptor motorlarıyla sağlayacak roket, dünyanın şimdiye kadar yapılmış en güçlü roketi olacak. Saturn V roketi tam ikiye katlayacak Big Falcon Rocket, açıklandığı kadarıyla Falcon Heavy’den daha büyük ve daha fazla yük taşıyabiliyor. Bu da onu Mars için inanılmaz ideal kılıyor. Olası bir üçüncü dünya savaşı ve sonrasında olacaklar için Mars’ı kendisine hedef koyan Musk, sahibi olduğu her şirket ile sınırları zorluyor.

Video