reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX BFR Big Falcon Rocket
SpaceX BFR Big Falcon Rocket
SpaceX BFR Big Falcon Rocket

İnsanoğlunu Mars’a götürecek SpaceX “Big Falcon Rocket” için önemli gelişme

SpaceX‘in gelecek için büyük önem arz eden roketi BFR ya da Big Falcon Rocket, uzun süredir gündemde bulunuyor. İnsanoğlunu Mars’a götürecek bu roket içinse önemli bir gelişme bulunuyor.

Falcon Heavy ile geleceğe ilk adımı atan SpaceX, biliyorsunuz bunu BFR (Big Falcon Rocket) ile çok daha iyi hale getirmek istiyor. Geçtiğimiz yıl tanıtımı yapılan BFR‘nin 2020 yılından sonra Falcon 9 ile Falcon Heavy roketler ve Dragon kapsülünün yerini alması amaçlanıyor. Bu roketle 2022 yılında kızıl gezegen Mars‘a ilk kargo görevini yapmak isteyen şirket, üretime de başlıyor. Kısa süre önce bir açıklama yapan Los Angeles valisi Eric Garcetti, roketin Los Angeles Limanı’nda geliştirilmeye / üretilmeye başlayacağını belirtiyor. 2019 yılında ilk uçuş testine çıkartılması amaçlanan roket, dünya içerisinde yolcu taşıma amacını da taşıyor. Daha önce 12 saat süren Londra – Hong Kong arasını 34 dakikaya indirmeyi hedefleyen şirket, uzay turizmine de yeni bir bakış açısı getirmek istiyor. Roket ek bilgi olarak tam 50 ton kargo taşıyabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SpaceX, BFR ile sınırları zorlayacak

Yeni roket, açıklandığı kadarıyla kalkışta tam 11.8 milyon pound itme kuvveti üretecek. Bunu Raptor motorlarıyla sağlayacak roket, dünyanın şimdiye kadar yapılmış en güçlü roketi olacak. Saturn V roketi tam ikiye katlayacak Big Falcon Rocket, açıklandığı kadarıyla Falcon Heavy’den daha büyük ve daha fazla yük taşıyabiliyor. Bu da onu Mars için inanılmaz ideal kılıyor. Olası bir üçüncü dünya savaşı ve sonrasında olacaklar için Mars’ı kendisine hedef koyan Musk, yine çok büyük düşünüyor.

İlgili Video

Roketin tanıtım videosu