reklamı kapat

POPÜLER

Samsung blok zinciri

Samsung, akıllı telefon tarafında “blok zinciri” kullanma hazırlığında

Bitcoin gibi kripto paraların arkasında yer alan blok zinciri altyapısı, son dönemde birçok büyük firmanın radarında bulunuyor. Son gelen bilgilere göre bu isimler arasında Samsung da yer alıyor.

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, Bloomberg’in haberine göre akıllı telefon sevkiyatında “blok zinciri” kullanmanın planlarını yapıyor. Bilmeyenler için blok zinciri, içerisindeki kayıtların birbirine kriptografik elementlerle bağlı olduğu sürekli büyüyen dağınık bir veritabanı olarak geçiyor. Bu yapıda veriler tek bir merkezde tutulmuyor ve bu da çok büyük kolaylık ile güvenlik anlamına geliyor. İşte bu altyapıyı kullanarak şirketin sevk maliyetlerini yüzde 20 oranında düşürebileceği söyleniyor. Bu da şirketin büyüklüğü göz önüne alındığı zaman gerçekten büyük görünüyor. Firma ayrıca benzer sistemi çok büyük olduğu çip sevkiyatı tarafında da kullanmak istiyor. Blok zinciri ile şirketin tüm sevkiyat süresinde gereken kayıtları, onayları ve ödemeleri çok ciddi oranda hızlandırabileceği belirtiliyor. Günümüzde bu işler halen büyük oranda geleneksel yolarla yapılıyor ve bu da ciddi zaman alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Samsung’un blok zinciri kullanması kullanıcılar için ne ifade ediyor?

Tüm bu süreçten normal kullanıcıların da faydalanacağı söyleniyor. Kurulan altyapı sayesinde telefonların lansmanlardan sonra daha kısa sürede mağazalardaki yerini alacağı belirtiliyor. Şimdilik global işleyecek bu sürecin tam olarak neresinde olduğu ve ne zaman aktif edeceği bilinmeyen firma, geleceğe erken bir adım atıyor gibi duruyor.

İlgili Video

Şirketin en güçlü modelleri