reklamı kapat

POPÜLER

Facebook blok zinciri

Bitcoin’in temelini oluşturan blok zinciri için Facebook’tan önemli çalışma

Sosyal medyanın en büyük ismi Facebook, doğal olarak yeni teknolojileri ve teknikleri yakından takip ediyor. Şirketin şimdi üzerine durduğu yeni çalışmasının arkasında ise bitcoin‘in temelini oluşturan blok zinciri yer alıyor.

Recode’un haberine göre Facebook, kendi içerisinde bir blok zinciri departmanı kurmuş durumda. Bu departmanın başına eski PayPal CEO’su David Marcus’u getiren sosyal medya devi, görüldüğü üzere bu yeni yeni büyüyen alanda çalışmak istiyor. Bilmeyenler için blok zinciri içerisindeki kayıtların birbirine kriptografik elementlerle bağlı olduğu sürekli büyüyen dağınık bir veritabanı olarak geçiyor. Bu yapıda veriler tek bir merkezde tutulmuyor ve bu da çok ciddi bir güvenlik artışı anlamına geliyor. Günümüzde sık sık yaşanan saldırılara karşı büyük önem arz eden bu altyapı, Facebook’un son dönemde başına gelenler düşünüldüğü zaman şirket için çok mantıklı bulunuyor. Kullanıcı verilerini blok zinciri sayesinde daha güvenli hale getirebilme imkanı bulunan dev isim, aynı zamanda kripto para birimlerini de derinlemesine incelemek istiyor. Direkt olarak CEO Mark Zuckerberg‘in bu konuda dört ay önce yaptığı bir açıklama bulunuyor. Zuckerberg kripto paraların olumlu ve olumsuz yanlarını görmeyi hedefliyor. İşte bu departmanda bu konuda da çalışmalar yapılacağı tahmin ediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Facebook kripto para reklamlarını yasaklamıştı

Hatırlarsınız şirket geçtiğimiz aylarda sürpriz bir adım atarak reklam politikasını güncellemiş. Alınan yeni karar ile aldatıcı içeriklere karşı başta bitcoin olmak üzere diğer tüm kripto para reklamları rafa kaldırıldı. Bunu kullanıcıların mağdur olmaması için yapan firma, blok zinciri konusunda sıfırdan başlayacaklarını belirtiyor. Cambridge Analytica veri skandalından sonra şirketin yeniden yapılanması ciddi yenilikler getiriyor.

İlgili Video

Şirketten oyun odaklı hizmet