reklamı kapat

POPÜLER

Android P çift çentik
Android P çift çentik
Android P çift çentik
Android P çift çentik

Android P ile hayatımıza bir çentik daha dahil oluyor!

09 Mayıs 2018

Çin merkezli akıllı telefon üreticilerinden ZTE, geçtiğimiz haftalarda çift çentikli akıllı telefonuyla gündeme gelmişti. Bunun gerçeğe dönüştürmek için kararlı olan firma, Google‘a da süreç için ilham kaynağı olmuş görünüyor.

ZTE‘nin geçtiğimiz haftalarda konsept tasarımı ortaya çıkan Iceberg kod adlı modeli, bünyesinde iki adet çentik taşıyor. Bir tanesine alışamadan ikinci çentiği karşımıza çıkartan tasarım, elbette çok garip görünüyor. Henüz konsept aşamasında yer alan bu model, yukarıda görebileceğiniz üzere hem üstten hem de altta bir çentiğe sahip. Üst çentikte alıştığımız ahize, sensör ve kamera yer alırken, alt çentik ise bir hoparlör barındırıyor. İşte bu altyapı Google‘ın da planları dahilinde bulunuyor. Android P’nin yeni geliştirici sürümünde görüldüğü üzere işletim sistemi çift çentik desteğine sahip. Daha önce sadece bir tanesine destek veren en güncel Android, bu olasılığı da firmaların karşısına çıkartıyor. İkinci çentik üsttekine benzer şekilde çerçevelerin sağ ve sol taraftan aşağıya çekilmesine imkan tanıyor. Ancak biliyorsunuz artık fiziksel home butonları hemen hemen hayatımızdan çıkmış durumda. Aynı zamanda ekrana entegre parmak izi teknolojisi de kullanıma geçiyor. Bu açıdan ikinci çentiğin çok bir anlamı kalmıyor gibi görünüyor. Ancak yine de firma yazılımsal altyapıyı hazırlamış görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Android P çift çentik

Android Authority’nin çift çentiği gösteren örnek görseli

Çift çentikli Android P telefonlar satışa çıkar mı?

ZTE örneğinden baktığımız zaman çıkabilir. Ancak yukarıda da açıkladığımız gibi buna pek ihtiyaç varmış gibi durmuyor. Biliyorsunuz şu an “çentik” yeni telefonların 2018 model olduğuna işaret ediyor. 2019’da da bunun göstergesi “çift çentik” olacak gibi duruyor. Özellikle Çin merkezli üreticilerden böyle modelleri geleceğine kesin gözüyle bakılıyor.

İlgili Video

Çentikli en son modellerden LG G7 ThinQ