reklamı kapat

POPÜLER

Çentik akıllı telefon P20 Pro

Yeni telefonlardaki çentiği ortadan kaldıran Android uygulaması [İndir]

Teknoloji devi Apple‘ın yeni akıllı telefonu iPhone X, ilk olarak Essential Phone ile hayatımıza giren çentikli yapıyı çok popüler hale getirdi. Birçok kişinin sevdiği, genelde ise beğenilmeyen çentik, görüldüğü üzere yeni Android telefonları ele geçiriyor. İşte buna üçüncü parti bir uygulama çözüm getiriyor.

Zachary Wander isimli geliştirici, Android akıllı telefonlar için geliştirdiği “Nacho Notch — Notch Hider” gibi ilginç isimli bir uygulama ile karşımızda. Bu uygulamanın görevi Android telefonlardaki çentiği yazılımsal olarak gizlemek. Temel olarak arayüzün en üstünü baştan sonra siyah gale getiren uygulama, bu sayede çentiği telefon genelinde görünmez hale getiriyor. Bunu tamamen ücretsiz olarak kullanıcılarına sunan Nacho Notch — Notch Hider, ilginç ve bir o kadar da kullanışlı görünüyor. Buna benzer bir uygulama iOS tarafında da yer alıyor ancak oradaki kısıtlamalar etkili bir çözüm oluşturmuyor. Android daha özelleştirilebilir olduğu için çentik tamamen gizlenebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Çentik için benzer bir çözüm Huawei P20 ailesinde yüklü geliyor

Dün ortaya çıktığı kadarıyla Huawei‘nin P20 ailesinde yer alan çentik yazılımsal olarak kapatılabiliyor. Bunun için telefona bir “Çentik” seçeneği koyan firma, böylece böylece bu çıkıntıyı genel kullanımda kişileri rahatsız etmeyecek forma sokuyor. Seçenek aktif edildiği zaman arayüz düz bir hal alıyor ve bu da desteksiz uygulama, oyunlar ve videoların görüntüsü güzelleştiriyor.

İlgili Video

Çentikli son akıllı telefon