reklamı kapat

POPÜLER

Samsung patent
Samsung patent
Samsung patent

Çentikli telefonların yerini bu tasarım yapısı mı alacak?

18 Ocak 2018

Apple‘ın “Geleceğe merhaba deyin” diyerek tanıttığı yeni akıllı telefonu iPhone X, biliyorsunuz üstünde geniş bir çentiğe sahip. Samsung’un yeni aldığı patent ise gelecek modellerde bu çentiğin nasıl ortadan kalkacağına ilk bakışı attırıyor.

Şirketin aldığı patent, ön kamera ve sensörleri kendisine özel bir bölüme değil direkt olarak esnek OLED ekrana gömülü şekilde gösteriyor. Bu üstte koca bir boşluk yerine bölgesel delikler anlamına gelirken, patent çizimleri bu şekilde daha iyi görüntü elde edilebileceğini gösteriyor. Tamamen çerçevesiz telefonlar için bu kullanım yapısına geçilmesi oldukça olası dururken, kişilere birim alanda daha fazla alan sunuluyor. Neredeyse yüzde 100 ekran gövde oranına sahip telefonların önünü açabilecek teknik, görüldüğü üzere fiziksel home butonunu da ekrana gömüyor. Şirketin aldığı patentte görülen bir başka çizim ise direkt olarak Essential Phone‘u akıllara getiriyor. Üst kısmında sadece ufak bir kamera çentiğiyle hazırlanan bu tasarım, yine birim alanı artırıyor ancak yüz tanıma sistemi kamera entegre edilmiyor ise çok iyi görünmüyor.

Samsung patent
Samsung patent

iPhone X’un çentiğinde TrueDepth kamera sistemi yaşıyor

Kızılötesi kamera, nokta projektörü, ışık projektörü, ortam ışığı sensörü gibi donanımlar taşıyan TrueDepth kamera sistemi, kişilerin yüzünü tarayarak haritasını çıkarabiliyor ve Face ID yüz tanıma teknolojisine güç veriyor. Yani işlevsel olarak kullanılan bu çentik alanı, son duyumlara göre ufaltılmaya çalışılıyor. Apple’ın bunu Truedepth kamera sistemiyle ön kamerayı birleştirerek yapmaya çalıştığı söyleniyor.

İlgili Video