reklamı kapat

POPÜLER

Essential Phone’un başı bu sefer büyük belada

Android işletim sisteminin babası olarak kabul edilen Andy Rubin‘in kurduğu Essential Products şirketinden çıkan ilk akıllı telefon modeli Essential Phone şimdi de yeni bir suçlama ile karşı karşıya kaldı.

Daha satışa çıkmadan önce “Essential” ismi yüzünden büyük kılıf üreticisi Spigen ile mahkemelik olan Android işletim sistemli akıllı telefon, bu sefer Nest firmasının kurucularından Tony Fadell tarafından desteklenen Keyssa firması ile sorun yaşıyor. Keyssa suçlamasında Essential Phone’da kullanılan modüler aksesuar bağlantı yapısının kendilerinden çalındığını belirtiyor ve bu konuda yasal haklarını aramaya hazırlanıyor. Yüksek hızda kablosuz beri aktarım teknolojileri üzerine çalışan bir firma olan Keyssa, Essential Products ile modüler aksesuar bağlantısı için 10 ay önce konuştuklarını söylüyor. Essential’ın bu teknoloji için başka şirket ile anlaştığını belirten şirket, buna rağmen yapılan incelemelerde kendi tekniklerinin kullanıldığı tespit ettiklerini açıklıyor.


Şu an için Essential Phone‘un bu modüler bağlantısı kullanan tek bir aksesuar bulunuyor ve telefonun çok satmadığı göz önüne alındığı zaman sayının artması çok mümkün görünmüyor. Ancak Essential Products çatısı altında başka projeler de geliştiren ve yüz milyonlarca dolar yatırım alan Andy Rubin’in büyük bir maddi güce sahip olması, Keyssa gibi firmaları “patent ihlal” ya da “ticari sırları çalma” gibi konularda çok daha hassas hale getiriyor.