reklamı kapat

POPÜLER

Android’in babasından “ilerisi amaçlanırken geriye götüren” tartışma yaratan kulaklık aksesuarı

Android babası olarak anılan Andy Rubin‘in ilk akıllı telefonu Essential Phone, kısa süre önce çok ilginç bir aksesuar ile gündeme geldi.

Advertisement

İkinci sürümünün gelmeyeceği söylenen Essential Phone, biliyorsunuz piyasada ekran çentiğini yaygınlaştıran ilk modellerden. Şık gövdesi ve sade Android deneyimi sunmasıyla öne çıkan model, bünyesinde birçok benzeri gibi 3.5mm kulaklık girişini taşımıyor. İşte bunun için hazırlanan yeni “Audio Adapter HD” eklentisi, gerçekten ilerisi amaçlanırken geriye götüren ilginç bir detay oluşturuyor. Telefonun arkasında yer alan manyetik bölüme bağlanan bu aksesuar, telefona temel olarak bir 3.5mm kulaklık girişi ekliyor. Telefonun arkasındaki manyetik bağlantı bölümünü kullanan ikinci aksesuar olan Audio Adapter HD, gördüğünüz üzere arkada büyük bir çıkıntı yaratıyor. USB Type-C’yi 3.5mm’e çeviren kabloları dahi sevmeyenler için dehşet verici duran aksesuar, neyse ki bazı faydalar sunuyor. Bu aksesuar bünyesinde yüksek çözünürlüklü ESS Sabre DAC taşıyor. Bu sayede kişilerin normal kulaklıklar ile çok yüksek ve net ses alabildiği belirtiliyor. Yani bu kaba ve gerçekten anlamsız yapının bir getirisi bulunuyor. Bu arada telefonun kayıpsız müzik sunan Tidal Master Quality Authenticated (MQA) desteği de bulunuyor. Bu ikisi birleşince çok keyifli bir müzik deneyiminin alınabildiği belirtiliyor. Biliyorsunuz yüksek kaliteli ses veren DAC birimini LG yeni telefonlarında yerleşik sunuyor. Ayrıca 3.5mm girişin telefonlardan çıkarmanın arkasında özellikle kablosuz kulaklık geleceğine geçmek yer alıyor. Bunlar yüzünden de Essential şu an oldukça eleştiriliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Essential Phone’un teknik özelliklerini hatırlarsak

Gücünü Snapdragon 835’ten, Adreno 540 grafik birimimden ve 4GB RAM’den alan Essential Phone, 128GB dahili depolama ile geliyor ve arkasında çift lensli 13 megapiksel kamera taşıyor. Gövdesi titanyum ve seramikten üretilen telefon, 5,71-inç ekranında 2560×1312 piksel çözünürlük sunuyor. Ekranı Gorilla Glass 5 ile korunan modelin önünde ise 8 megapiksel kamera bulunuyor 3.040 mAh’lık batarya üzerine kurulan ve 4K video çekebilen telefon, ilk çıktığında 799$ fiyat etiketine sahipti. Şimdi yurt dışında 499 dolarlık bir fiyat etiketi bulunuyor.

İlgili Video

Telefonun tanıtım videosu