reklamı kapat

POPÜLER

Samsung

Samsung, ilginç bir “katlanabilir akıllı telefon” patenti daha aldı

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung , 2018 yılında ilk katlanabilir akıllı telefonunu görücüye çıkartmaya hazırlanıyor. Şirketin art arda aldığı patentler ise kapaklı Nokia dönemini akıllara getiriyor.

Şu sıralar daha çok MWC 2018‘de tanıtılacak Galaxy S9 ve Galaxy S9+ ile karşımıza çıkan Samsung, buna ek olarak katlanabilir akıllı telefon Galaxy X üzerinde de çalışıyor. CES 2018’de önemli bazı kişilere gösterileceği belirtilen bu telefon merakla beklenirken, şimdi karşımızda geçmişe döndüren bir patent bulunuyor. LetsGoDigital tarafından ortaya çıkartılan patent, genel olarak ZTE Axon M‘i andıran bir telefonu karşımıza çıkartıyor. Menteşelerin bir araya getirdiği bir telefonu gösteren patent, tam da hayal edilen “katlanabilir akıllı telefon” konseptini karşılamıyor. İnce çerçeveleriyle açıldığı zaman geniş bir alan sunacak şekilde çizilen akıllı telefon, Axon M‘den farkı olarak ekranları içe gelecek şekilde kapanıyor. Bu sayede ekranları daha iyi korumayı hedeflemiş gibi görünen firma, patent detaylarında birçok sensörden söz ediyor. Bu sensörlerin ikinci ekranın kullanılıp kullanılmadığını algılayabileceği belirtiliyor. Bu da tahmin edebileceğiniz üzere pil tasarrufu için büyük önem arz ediyor.

Samsung
Samsung
Samsung

Samsung’un yeni patenti geleceği yansıtmıyor

Patent detaylarında ekranlardan bir tanesinin kontrolcü olarak kullanılabileceği de görüyor. Bu açıdan Nintendo 3DS‘i andıran akıllı telefon, her ekran üzerinde kamera taşıyor. Bir kameranın da arkasında olduğu tahmin edilen cihaz, stylus desteğine de sahip gibi görünüyor. Ancak baktığımız zaman birçok kullanıcı katlanabilir telefonların bu şekilde olmasını istemiyor. Elbette yüzde 100 gerçeğe dönüşeceği kesin olmayan bu patent, yine de dikkat değer içerikler arasında yer alıyor.