reklamı kapat

POPÜLER

Instagram

Instagram’dan kaldırılan GIF desteği için beklenen hamle

Son dönemde adı kötü şekilde gündemde yer alan Facebook‘un popüler servisi Instagram, hatırlarsınız geçtiğimiz haftalarda GIF desteğini sonlandırmıştı. Biraz önce bu özellik için beklenen adım atıldı.

Geçtiğimiz aylarda Instagram Hikayeler‘ine GIF desteği getiren şirket, bu özelliği kısa süre önce kapatmak zorunda kalmıştı. Hatırlarsınız bunun arkasından GIF sağlayıcısı Giphy içerisinde keşfedilen “aşırı ırkçı” bir GIF çıktı. Irkçı bir GIF yüzünden tüm paylaşım altyapısını kapatan şirket, GIF yayıldıktan sonra silinmesine rağmen daha büyük sorunları önlemek adına tüm süreci kapattı. İşte bu sorunlar çözüldü ve bugün Hikayeler için Giphy temelli GIF desteği geriye getirildi. Bu ırkçı GIF’in sistemlerinde meydana gelen bir açık yüzünden yayıldığını belirten şirket, bunun şu an çözüldüğünü söylüyor. Benzer sorunu bir daha yaşamamak adına kontrol sürecini sıkılaştıran firma, mevcut GIF arşivini de tam dört kez taradıklarını belirtiyor. Irkçı içeriklere yönelik yapılan bu arama, sürecin ne kadar sıkı tutulduğunu gösteriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GIF desteğini Instagram ile beraber Snapchat de kaldırmıştı

Hatırlarsınız yayılan ırkçı GIF bir diğer popüler sosyal ağ Snapchat‘e de benzer bir adım attırmıştı. İlk olarak orada görülen bu kötü içerik, silinene kadar Snapchat tarafında da Giphy desteğinin kapatılmasına neden oldu

İlgili Video

Google’dan ilginç yeni uygulama