reklamı kapat

POPÜLER

instagram gif

Instagram Hikayeler’e GIF ekleme [Nasıl yapılır?]

Geçtiğimiz günlerde kısıtlı bir şekilde dağıtıldığını duyurduğumuz GIF desteği nihayet Türkiye’de erişime sunuldu. Instagram Hikayeler özelliği önümüzdeki günlerde hareketlenecek gibi görünüyor.

Facebook, Giphy ile olan anlaşmasını bir adım ileri taşıyarak Instagram’a da GIF desteğini nihayet getirdi. Türkiye’de de kullanıma sunulan özellik Giphy’nin veri tabanını kullanarak hareketli görselleri Hikayeler’e eklemeyi mümkün kılıyor. Firmanın AR çalışmalarının bir parçası olan Giphy World sayesinde transparan arka plana sahip GIF’ler fotoğrafın bütününü bozmadan eklenebiliyor. Hayli eğlenceli olan bu özelliği ise kullanmak oldukça basit. Uygulama içinde Hikayeler bölümünde bir fotoğraf çektikten sonra hemen işe koyulup uygun GIF’leri yerleştirmeye başlayabilirsiniz.

Hikayeler GIF desteğiyle hareketleniyor

Fotoğrafı çektikten sonra yapmanız gereken tek şey sağ üstte bulunan çıkartma seçeneğine tıklamak. Burada çeşitli çıkarmaların yanı sıra konum, saat, konu etiketleri gibi seçenekler bulunuyordu. Artık o seçeneklerin arasına bir de “GIF arama” seçeneği dahil olmuş durumda. Onu seçerek açılan yeni ekranda GIF aramaya başlayabilirsiniz. Öncelikli olarak gündemdeki GIF’leri sıralayan bölümde Türkçe kelimelerle arama yapmak da mümkün. Daha sonra seçtiğiniz GIF ya da GIF’lerin boyutunu ayarlayabilir tam bir kompozisyon oluşturabilirsiniz. iOS ve Android’de gelen özellik için uygulamayı güncellemeniz gerekebilir.

Bu özelliğin yanı sıra Instagram Hikayeler’e yakında fotoğraf ve videoları tam boyutlu olarak ekleyebileceğiniz ikinci bir yeniliğin de geleceğini ekleyelim. Bu yenilik sayesinde artık yatay fotoğrafları tamamen hikayelere sığdırabileceksiniz.