reklamı kapat

POPÜLER

instagram
Instagram

Ekran görüntüleri Brezilyalı sosyal medya uzmanı Mika Mota'ya aittir.

Instagram’ın Hikayeler’ini “hareketlendirecek” bir özellik daha

Instagram Hikayeler özelliği gelişmeye devam ediyor. Dün sadece yazı yazılabilen bir sekme olacağı ortaya çıkmıştı şimdi ise işler biraz daha hareketleniyor.

Daha yeni gelen özellikleri hazmediyorken Instagram Hikayeler’i daha fazla kişiselleştirebileceğimiz bir özellik kullanıcılara yavaş yavaş dağıtılmaya başladı. Platform kullanıcıların hikayelerine GIF eklemesini mümkün kılıyor. İlk olarak kasım ayında beta versiyonunda keşfedilen bu özelllik o zamandan bu yana Endonezya, Brezilya ve Filipinler’deki kullanıcılar için kullanıma sunulmuş durumda. Bildiğiniz gibi platformun bağlı olduğu Facebook’un Giphy ile anlaşması bulunuyor. Facebook yorumlarında ve Messenger’da kullanıcıların birbirine GIF göndermesini sağlayan arama çubuğu tıpkı Facebook’taki gibi Giphy’nin veri tabanından arama yapacak. Ancak küçük bir fark var. Fotoğraf paylaşım platformundaki bu GIF’ler transparan arka planlı olacak. Giphy’nin AR çalışmalarının bir parçası olan Giphy World sayesinde transparan arka plana sahip GIF’ler de Instagram’ın Snapchat’in popüler AR filtrelerine cevabı niteliğinde. Yeni özelliğin tüm kullanıcılara ne zaman açılacağı ise şimdilik bilinmiyor.

Instagram’a hangi özellik gelmeli?

Platform şüphesiz kullanıcı deneyimini artırmak ve uygulama içinde kullanıcıların daha fazla vakit harcaması için hayli çabalıyor. Ancak bir de kullanıcıların istediği ama asla gelmeyen özellikler var. Mesela beğenilen bir gönderiyi Twitter’daki gibi yeniden paylaşmak için gerekli olan “regram” özelliği gibi. Bu konuda da beta aşamasında olduğu bilinen platformun özelliği ne zaman getireceği merak konusu. Sizce platforma hangi özellikler gelmeli?