reklamı kapat

POPÜLER

Instagram

WhatsApp’ın yuva yıkan özelliği Instagram’da

Seneler önce WhatsApp’a eklendiğinde dönemde şaşkınlık yaratan, daha sonra gündelik yaşantımızın bir parçası haline gelen “son görülme” özelliği Instagram‘a eklendi. Artık daha önce mesajlaştığımız kişilerin en son ne zaman aktif olduğunu görebileceğiz.

Instagram’ın son güncellemesini yükleyenlerin fark ettiği bu özellik aslında oldukça basit. Direkt mesaj bölümünü açtığımızda daha önceki konuşmalarımız karşımıza çıkıyor. Listeye dikkatli baktığımızda ise “şu an aktif” veya “1 saat önce aktifti” gibi ibareler görüyoruz. Bu sayede arkadaşlarımızın en son ne zaman uygulamayı açtığını net bir şekilde görebiliyoruz.

Özelliği kapatmak da mümkün

Son görülme özelliği tıpkı WhatsApp’ta olduğu gibi işliyor. İsterseniz aktiflik durumunuzu arkadaşlarınızdan gizleyebiliyorsunuz. Bunun için ayarlar bölümünü açıp “hareket durumunu göster” özelliğini kapatmanız yeterli oluyor. Ancak bu özelliği kapattığınızda siz de arkadaşlarınızın son görülme bilgilerine erişememeye başlıyorsunuz. O yüzden tercih yaparken dikkatli bir şekilde düşünmek gerekiyor.

Elbette bu özellik beraberinde çeşitli zorlukları da getirebilecek gibi görünüyor. Örneğin arkadaşınız fotoğrafını neden beğenmediğinizi sorduğunda “Son zamanlarda Instagram’a bakamadım” demeden önce iki kez düşünmek gerekecek. Çünkü son görülme bilgisi her an yalanınızı açığa çıkartabilir. Kullanıcıların şimdiden tepki göstermeye başladığı özellik WhatsApp’ta olduğu gibi zamanla sıradanlaşacak mı, merakla bekliyoruz doğrusu.