reklamı kapat

POPÜLER

youtube

YouTube çok tehlikeli yeni “meydan okuma” videolarına karşı nihayet harekete geçti

YouTube‘da bir süredir viral olan tehlikeli “meydan okuma” videoları için sonunda platform bir adım attı. Söz konusu videolar teker teker kaldırılıyor.

YouTube sık sık “meydan okuma” (challenge) videolarına ev sahipliği yapıyor. Genellikle zararsız olan bu videolarda içeriği çekenler diğer kullanıcılara da aynı şeyi yapma konusunda meydan okuyor. Son trend ise hayli tehlikeli bir “meydan okuma” içeriği. Kullanıcılar “kapsül deterjan” yutma videoları çekiyor. Söz konusu eylem ise video içeriği olabilecek masumlukta değil. Çünkü bilindiği üzere deterjan yutmak sizi zehirleyebilir hatta öldürebilir. TIME‘ın haberine göre 2018’in başından bu yana 39 vaka bildirilmiş durumda. İlk olarak sahte haber içerikleriyle ünlü Onion sitesinde ortaya çıkan bu kapsül detarjan yutma durumu kısa sürede kendini YouTube’da bularak viral olmayı başardı. Gençlerin hayatlarını riske atarak peşi sıra video çekmesinin ardından artan ölümcül vakaların sonunda Amerika Tüketici Ürünleri Güvenliği Kurul’u kapsül deterjanların yenmemesi konusunda tweet atmak zorunda kaldı. Aynı şekilde videolarda sıklıkla kullanılan popüler deterjan markası Tide da, kapsül deterjanların sadece deterjan olarak kullanılması gerektiğini açıklamak zorunda kaldı. Bu saçma trendin bu kadar büyümesinin ardından YouTube nihayet olaya el koydu.

Videolar tek tek kaldırılıyor

Bildiğiniz gibi popüler video paylaşım platformu bu tarz olaylara tepki vermek konusunda hayli ağır davranıyor. Nitekim bu hayati tehlike taşıyan durum için de işler pek değişmedi. Fast Company‘e açıklama yapan firma “Topluluk Kuralları’nda insanları tehlikeli eylemlere teşvik eden içeriklerin yasak olduğu açık bir şekilde belirtiliyor. Biz de şikayet edilen videoları hızla kaldırmak için çalışıyoruz” dedi. Algoritmanın başlıkta ya da etiketlerde geçen “tide pod challenge” kelimelerini ayırt edip ona göre bir engelleme işlemine ilişkinse açıklama yapılmadı. Görünen o ki platform bu konuda topluluğa güveniyor.