reklamı kapat

POPÜLER

Apple chaiOS

Apple’dan tüm iOS ve Mac kullanıcılarını ilgilendiren “chaiOS” için açıklama var

Teknoloji devi Apple, geçtiğimiz gün ortaya çıkan chaiOS açığı için bir açıklama yaptı. Bir bağlantı üzerinden tüm ekosistemi etkileyen açık yakında çözülüyor.

Hatırlamak adına bu zararlı bağlantı, Apple’ın cihazları arasında çalışan Messages uygulamasını ilgilendiriyor. Yani iOS yanında Mac bilgisayarları da etkileyen bağlantı, açıldığı zaman Messages uygulamasını çökertiyor. Genel olarak sistemi de yavaşlatan bağlantı, direkt olarak chaiOS şeklinde isimlendiriliyor. Temel olarak bir GitHub bağlantısı olan chaiOS, belirtildiği kadarıyla bulunan bir açıktan yararlanarak sisteme aşırı yük bindiriyor. Bu da ekosistemde çok kullanılan anlık mesajlaşma uygulamanın donmasına neden oluyor. Hatta bu mesajı alan bazı cihazların yeniden başlatma yapmadan kendine gelemediği de belirtiliyor. Konu hakkında MacRumors’a bilgi veren Apple, sorunun önünüzdeki hafta çözüleceğini belirtiyor. Bu sorunu çözecek yeni sürümleri ise iOS 11.2.5 ve macOS High Sierra 10.13.3 olması bekleniyor.

Apple chaiOS

Apple, iOS ile Mac cihazların hepsini etkileyen chaiOS hakkında bilgilendirilmişti

Bu açık daha önce de söylediğimiz gibi cihazları kitleme dışında bir güvenlik riski yaşatmıyor. Konu hakkında bu sefer hızlı davrandığı görülen şirketin artık bu konuyu temelli çözmesi gerekiyor. Bir bağlantı üzerinde uygulamanın bu hale gelmesi çok kabul edilemiyor. Bağlantının ortaya çıktığından bu yana “şaka için” binlerce kez kullanıldığı da belirtiliyor.

YORUMLAR