reklamı kapat

POPÜLER

Apple iOS Mac Messages

Apple’ın iOS ile Mac cihazlarını kitleyen zararlı bağlantı!

2016 yılında iPhone’ları kitleyen bir mesaj ortaya çıkmış ve gündemde uzun süre kalmayı başarmıştı. Şimdi Apple ekosistemini ilgilendiren buna benzer bir sorun daha keşfedildi.

İlk olarak Abraham Masri tarafından farkedilen bu zararlı bağlantı, Apple’ın cihazları arasında çalışan Messages uygulamasını ilgilendiriyor. Bu yüzden iOS yanında Mac cihazları da etkileyen bağlantı, açıldığı zaman Messages uygulamasını çökertiyor. Genel olarak sistemi de yavaşlatan bağlantı, şu an chaiOS olarak isimlendiriliyor. Temelinde bir GitHub bağlantısı olan chaiOS, söylendiği kadarıyla bulunan bir açıktan yararlanarak sisteme aşırı yük bindiriyor. Bu da popüler anlık mesajlaşma uygulamanın çökmesine / donmasına neden oluyor. Hatta bu mesajı alan bazı cihazların yeniden başlatma yapmadan kendine gelemediği de belirtiliyor. Şu sıralar Messages üzerinden gelen mesajlara çok dikkat etmek gerekiyor.

Apple iOS ile Mac cihazların hepsini etkileyen açık hakkında bilgilendirilmiş

Bu açığın şu an uygulamayı kitleme dışında bir güvenlik riski yaşatmadığı biliniyor. Konu hakkında teknoloji devine bilgi veren geliştiriciler, sorunun bir sonraki güncelleme ile çözülmesini bekliyor. Sorun çözülene kadar “şaka amacıyla” çok fazla kullanılacağını düşündüğümüz bağlantı, altyapısal olarak ilginç görünüyor. Apple’ın bunları temelli olarak ortadan kaldıracak bir çözüm üzerinde de aktif olarak çalışması gerekiyor gibi duruyor.

YORUMLAR