reklamı kapat

POPÜLER

Mitsubishi aynasız otomobil

Mitsubishi’nin yeni kamera sistemiyle “aynasız otomobiller” hayatımıza giriyor

Japonya‘nın önemli otomobil firmalarından Mitsubishi, bugün sektörün geleceği için önemli bir açıklama yaptı. Şirket aynasız otomobillerin önünü açacak oldukça yetenekli bir kamera geliştirdi.

Şirketin yeni duyurusunu yaptığı kamera teknolojisi, endüstrinin en iyisi olarak lanse ediliyor. Otomobillerden aynaların çıkartılmasına imkan tanıyan bu kamera teknolojisi, geriye doğru tam 100 metrelik bir görüşe sahip. Yapay zeka temelli bu kamera, söylendiği kadarıyla 100 metreden obje algılama yapabiliyor. Yani arkadan yaklaşan otomobil, kamyon, yaya ya da motosikletleri belirleyebilen kamera, buna göre sürücülere anlık bildirim yapıyor. Objelerin otomobile olan uzaklığını da belirleyebilen teknoloji, aynasız otomobillerin gerçeğe dönüşmesi için büyük önem arz ediyor. Obje algılama doğruluğu tam yüzde 81 seviyesinde olan kamera sistemi, özellikle şerit değişimleri için büyük güvenlik getiriyor. Kör noktası olmayan kameralar yorgun olunan durumlardaki hataları da önleyebiliyor. Kameralara ise yerleşik görüntüleme sistemelerinden bakılabileceği söyleniyor.

Mitsubishi aynasız otomobil

Mitsubishi konuya öncülük etmek istiyor

İlk aynasız otomobillerin önümüzdeki yılın başında Japonya’da yola çıkması bekleniyor. Bu otomobillere Avrupa’da da izin verildiği belirtilirken, bu sistemler otonom yani sürücüsüz araçlar için de önemli bir noktada bulunuyor. Hem yan hem de dikiz aynasının yerini alacak kameralar, şirketin açıklamasına göre daha da iyi hale gelecek. Şu an kötü hava şartlarındaki performanslarının artırılmasına çalışılan teknoloji, birçok hayatı kurtaracak gibi duruyor.