reklamı kapat

POPÜLER

Orta Format aynasız Fujifilm GFX 100

102 megapiksellik dev; işte yeni orta format aynasız fotoğraf makinesi Fujifilm GFX 100 [Video]

Pazarın öne çıkan isimlerinden Fujifilm, yeni orta format aynasız fotoğraf makinesi GFX 100’ü tanıttı. Profesyonellere hitap eden Fujifilm GFX 100, her açıdan üst seviye bir gövde.

Fotoğraf makinesi pazarının son yıllarda en çok ses getiren firmalarından olmayı başaran Fujifilm, profesyonel ürün gamını büyütmeye devam ediyor. GFX 50S ve GFX 50R orta format aynasız fotoğraf makinesi modelleriyle geniş bir kitleye ulaşan şirket, şimdi GFX 100 ile karşımızda. Bu model direkt olarak en üst seviye profesyonellere hitap ediyor. Nikon D ve Canon 1 serisi DSLR fotoğraf makinelerini andıran tam boyutlu bir gövdesi bulunan ürün, bu gövdeye iki adet pil sığdırabiliyor. Böylelikle 800’den fazla fotoğraf çekilebilen Fujifilm GFX 100, büyük olduğu için oldukça ergonomik bir seçenek oluşturuyor. İsmide de işaret edildiği üzere kameranın merkezinde tam 102 megapiksel çözünürlükte orta format CMOS sensör yer alıyor. Maksimum detay ve fotoğraf kalitesine odaklanan makine, bu sensörü X-Processor 4 görüntü işlemcisi ile besliyor. 16-bit fotoğraf verebilen ve ISO 100-12.800 arasını doğal olarak kullanabilen GFX 100, beş eksenli sensörden görüntü sabitleme özelliğini de sunuyor. Bu sistem görüntüyü sensörü hareket ettirerek sabitliyor ve  firmaya göre 5.5 durak elde çekim avantajı getiriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Fujifilm GFX 100‘ü GFX 50S ve GFX 50R’dan farklı kılan en önemli detaylar arasında “phase detection” otomatik netleme sistemi yer alıyor. Bu sistem sayesinde çok iyi bir netleme performansı sunan kamera, kontrast tabanlı sistemlere oranla yüzde 210’a varan bir artış getiriyor. Sürekli takip modunda saniyede 5 kare seri çekim yapabilen model, 4K çözünürlükte saniyede 30 kare video çekimi de gerçekleştirebiliyor. Yerleşik kaydı 10-bit 4:2:0 olan Fujifilm GFX 100, HDMI üzerinde dışarıya 4:2:2 görüntü verebiliyor.

Orta Format aynasız Fujifilm GFX 100
Orta Format aynasız Fujifilm GFX 100
Orta Format aynasız Fujifilm GFX 100
Orta Format aynasız Fujifilm GFX 100
Orta Format aynasız Fujifilm GFX 100
Orta Format aynasız Fujifilm GFX 100
Orta Format aynasız Fujifilm GFX 100
Orta Format aynasız Fujifilm GFX 100

Fujifilm GFX 100 çok gelişmiş bir model

Arkasında hareketli tasarlanan dokunmatik ekran, üstünde de bir ufak bilgi ekranı yer alan fotoğraf makinesi, bünyesinde 5.76 milyon nokta bir OLED elektronik vizör barındırıyor. Deneyenlerin söylediği kadarıyla çok seri / hızlı bir çekim deneyimi sunan modelin gelelim satış fiyatına . Fotoğraf makinesi için açıklanan yurt dışı gövde fiyatı 10 bin dolar seviyesinde. Fujifilm ürünleri Türkiye’de Amerika fiyatlarıyla satılıyor. Bu açıdan bu modelin güncel kur ile 60 bin TL‘nin biraz üzerinde olacağı tahmin ediliyor. Buna elbette bir de GFX serisi lens eklemek gerekiyor. Böyle olunca fiyatın 80 bin TL‘yi rahatlıkla bulacağı görülüyor. Model yine de rakip orta format modellerden ciddi şekilde daha ucuza satılıyor. Bu açıdan profesyonellere için üst düzey ancak bütçe dostu bir orta format kamera gelmiş gibi görünüyor.