reklamı kapat

POPÜLER

Thunderbolt destekli yeni nesil MacBook Pro’lar

Ne zaman Apple’ın internet sitesi yenilenme için kapatılsa anlıyoruz ki yeni bir ürün tanıtılacak. Yine öyle oldu. Apple’ın sitesi kısa bir süreliğine erişime kapandı, açıldığında ise anasayfada yeni MacBook Pro’lar vardı. Taşınabilir Mac ailesinin en güçlüsü MacBook Pro’lar alüminyum şıklığı, güçlü işlemcisi ve yüksek performans gerektiren yazılımları sorunsuz olarak çalıştırabilmesiyle birçok teknolojiseverin gönlüne taht kurmaya geliyor. Yeni Pro’lara ilişkin detaylar yazının devamında.
MacBook Pro
SANDY BRIDGE MİMARİSİNE SAHİP İŞLEMCİLER
Yeni nesil MacBook Pro’larda ilk dikkat çeken, Sandy Bridge mimarisine sahip Intel Core i5 ve Intel Core i7 işlemciler. Ekran büyüklüğüyle doğru orantılı olarak artan işlemci performansı da bilgisayarların seleflerinin iki katı hızda çalışmasını sağlıyor. Pro’larda iki görüntü işlemcisi alternatifi sunuluyor. Intel HD Graphics 3000 görüntü işlemcisi kullanan yeni nesil MacBook Pro’lar, bu sayede HD içerik izleyip düzenlemeden Full HD oyun oynamaya ve Facetime üzerinden HD görüşme yapmaya kadar birçok görüntü odaklı işlemi sorunsuz olarak yerine getirebiliyor. 15 ve 17 inçlik MacBook Pro modelleri, grafik yoğunluklu uygulamalarda daha verimli bir performans göstermek adına AMD Radeon görüntü işlemcisine de sahip. Bu işlemci de yine eski neslin kullandığı işlemciye kıyasla üç kat daha yüksek performans vadediyor. Üç boyutlu oyunlarda saniye başına daha çok kare görüntülemek ve HD videolar üzerinde işlem yapmak bu işlemcinin artılarından.
MacBook Pro
FACETIME
İlk olarak yeni nesil MacBook Air’lerde karşımıza çıkan FaceTime kamera yeni Pro’larda da mevcut. Görüntü kalitesi artırılmış yeni FaceTime kamera ile geniş açı görüntü kaydı yapmak ve MacBook Pro’lar arasında 720p çözünürlüğünde HD video görüşmesi yapabilmek mümkün. Mac, iPhone 4 ve yeni iPod touch ile de FaceTime üzerinden standart çözünürlükte video görüşmesi yapılabiliyor.
MacBook Pro
Yeni MacBook’ların vazgeçilmezi çoklu dokunuşu algılayabilen trackpad Pro’larda da ihmal edilmemiş tabii ki. Parmak sayısına göre yaptığı işlev değişen trackpad, çimdik, sürükleme, çevirme gibi birçok parmak jestini algılayabiliyor.
MacBook Pro
ZENGİN BAĞLANTI SEÇENEKLERİ
Birçok standart bağlantı türünü destekleyen Pro’larda iki adet USB 2.0 (17 inçlikte üç adet) ve bir adet FireWire 800 bağlantı noktası bulunuyor. 13 ve 15 inçlik versiyonlarında 64 GB’a kadar hafıza kartına destek veren SDXC yuvası bulunan Pro’ların 17 inçlik olanında ise Express Card/34 yuvası bulunuyor. Bu yuva sayesinde istenirse eSATA bağlantısı kurulabiliyor istenirse de kablosuz 3G kartıyla Wi-Fi bulunmayan yerde internete girilebiliyor. Yeni nesil bilgisayarların dahili DVD sürücüsü, double-layer DVD’leri de destekliyor. Pro’lar tek bir şarjla 7 saate kadar kullanıma da imkan veriyor.
MacBook Pro
ALÜMİNYUM GÖVDE
Yeni nesil Pro’lar, unibody adı verilen yekpare alüminyum gövdeden oluşuyor. Sıradan dizüstü bilgisayarlarla kıyaslandığında daha ince ve daha hafif bir kasaya sahip olan Pro, günlük yaşam içinde gerek ev ve ofis gerekse dış mekan kullanımı için oldukça elverişli bir yapıda. Apple, yeni nesil MacBook Pro’larda ekran teknolojisini de geliştirmiş. Daha parlak görüntü vermesi ve ince yapısından ötürü Pro’lar LED arka aydınlatmalı panel kullanıyor. Yapımında kullanılan alüminyum ve cam materyaller, geri dönüşüm açısından önem arzaderken, LED aydınlatma da daha az enerji tüketimi sağlıyor.

THUNDERBOLT NEDİR?
Thunderbolt
Thunderbolt, basit bir fikir üzerine Intel laboratuvarlarında geliştirilmeye başlandı: Her şeyin takılabileceği, yüksek hızlı bir giriş/çıkış bağlantı noktası yaratmak. Apple ve Intel’in yakın çalışması sonucu da Thunderbolt bağlantı noktası ilk kez yeni nesil MacBook Pro dizüstü bilgisayarlarda kendine yer buldu. Yüksek çözünürlüklü görüntü ve yüksek hızlı veri transferi Thunderbolt’la MacBook Pro’nun kavuştuğu özellikler arasında. PCI Express ve DisplayPort’u bir araya getiren Thunderbolt, ufak adaptörler sayesinde USB, FireWire ve hatta ethernet bağlantı noktası olarak bile kullanılabiliyor. Taşıdığı DisplayPort özelliği sayesinde de yine ufak adaptörlerle bu bağlantı noktasına DVI, HDMI veya VGA bağlantısı sağlamak mümkün.
Thunderbolt
Sahip olduğu her iki yönde de görev yapan 10 GBPS’lik veri transfer hızıyla USB 2.0’ı 20’ye, FireWire 800’ü 12’ye, USB 3.0’ı ise 2’ye katlayan Thunderbolt, yepyeni bir bağlantı arayüzü olarak yüksek hıza ihtiyaç duyan işlemlerde büyük kolaylık sağlıyor.