reklamı kapat

POPÜLER

Panasonic HDC-SD600

Panasonic, son dönemde kamera kullanmaya ve kameralara meraklı yarı profesyonel kullanıcılar için birçok manuel ayar ve güçlü performans sunan sağlam modeller üretiyor. Bunların başında ise HDC-TM700 geliyor. Ancak herkes karışık manuel ayarlarla uğraşmak istemiyor tabii ki. Point-and-shot (doğrult-ve-çek) adı verilen özelliğe sahip, kullanımı kolay kameralar da bu noktada devreye giriyor. Panasonic’in HDC-SD600 modeli işte tam böyle bir kamera. Ağabeyi TM700’deki dahili hafıza SD600’de yok. Kamerada manuel odak halkası bulunmuyor ve 5+1 yerine stereo ses kaydı yapabiliyor. TM700’e göre eksik görünen bu özellikler, fiyat avantajı olarak geri dönüyor.

Advertisement

DOKUNMATİK EKRAN
Full HD (1080/50p) video kaydı yapabilen kamera 3MOS sistemi ve Leica Dicomer lensi ile üst seviye performans vadediyor. 3MOS, kesinlikle CCD lenslerden daha iyi bir görüntü sunuyor. Renkler oldukça canlı; keskinlik ve parlaklık yerinde. Kamera 1/50 ile 1/8000 arası enstantane ve 1.5 ile 16 odak değerleri arasında kayıt yapabiliyor. Üstelik enstantane ve odak birbirinden bağımsız olarak ayarlanabiliyor. Kamera 1080/50p kayıt yapabiliyor dedik ancak bu modda kaydedilen videoları kamera haricinde oynatmak büyük bir sorun. Birçok oynatıcı bu kayıtları açamıyor. Tabii ki zaman içinde oynatıcıların ve codec’lerin güncellemesiyle bu sorun hallolacaktır ancak şu an için vaziyet bu. Kameranın birçok çekim modu bulunuyor. Bunlar arasında geçiş yapmak için de dokunmatik ekran kullanılıyor. Bu sayede tüm ayarlar dokunmatik ekran üzerinden yapılıyor. Ancak ekranın algılama hassasiyeti çok iyi değil. Gerçi bir iPhone hissiyatı peşinde değilseniz bu sizin için sorun oluşturmayacaktır. Ekranın dokunmatik olmasından ötürü SD600’ün gövdesi üzerinde çok az buton bulunuyor. Bu butonlardan biri titreşim engelleme fonksiyonunu açıp kapatıyor. Bu fonksiyon, en hareketli anlarda, yürürken yapılan çekimlerde bile çok iyi performans gösteriyor. Kayıtla ilgili bir diğer başarılı özellik de rüzgar sesi engelleme. Bu özellik devreye alındığında kayıt sesindeki netlik bariz şekilde yükseliyor. SD600’ün yüz tanıma özelliği de dikkat çekici şekilde başarılı.

HDMI KABLO EKSİKLİĞİ
SD600’ün içeriği oldukça zengin kutusundan pil, şarj aleti, adaptör kabloları, USB kablo, komponent kablo ve uzaktan kumanda çıkıyor. Ne yazık ki HDMI kablo kutudan çıkanlar arasında yer almıyor. Kameranın uzaktan kumandası çok kullanışlı. Kamera üzerinden veya televizyonunuzdan çektiğiniz videoları izlerken bu kumanda büyük rahatlık sağlıyor. Toparlamak gerekirse SD600’ün kolay kullanımı ve istenildiği takdirde devreye alınabilen manuel ayarlarıyla orta seviye kullanıcılar için ideal bir kamera olduğunu söyleyebiliriz. Fiyatının biraz yüksek olduğu da bir gerçek.

TASARIM
-4YILDIZ-

KULLANIM KOLAYLIĞI
-4YILDIZ-

PERFORMANS
-4YILDIZ-

ARTILAR
Başarılı görüntü sabitleyici, 1080p modu, kolay ayarlarla kaliteli çekim yapabilme.

EKSİLER
Kutudan HDMI kablo çıkmaması, dokunmatik ekranın hassasiyeti.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Çözünürlük
• 1080/50p, 1080/50i

Görüntü Sensörü
• 1/4.1-tip MOSx3

Zoom
• 12x optik
• 700x dijital

Ekran
• 2.7 inç

Kayıt Formatları
• MPEG-4 AVC/H.264, JPEG

Hafıza
• SD/SDHC/SDXC

Bağlantılar
• HDMI, USB, AV

Boyutlar
• 62 x 66 x 126 mm

Ağırlık
• 325 gram