reklamı kapat

POPÜLER

Panasonic HDC-TM900 incelemesi

Panasonic TM900’ün alışık olduğumuz el kameralarından birazcık büyük olduğunu söyleyerek başlayalım. Lakin bu büyüklük kameraya bir hantallık katmıyor, aksine daha kolay tutuş, daha az titreşim ve daha dengeli bir duruş sağlıyor. Panasonic’in son dönemde piyasaya çıkan birçok kamerasında olduğu gibi TM900’de de kontroller dokunmatik ekran üzerinden yapılıyor. 3,5 inç büyüklüğündeki ekran bir iPhone ekranı hassaslığına sahip değil ama yine de oldukça işe yarıyor. Hiçbir fiziksel tuşa basmadan tüm kayıt süreci ekran üzerinden dokunmatik olarak yönetilebiliyor. Yönetim demişken kamerayla birlikte gelen tam fonksiyonlu uzaktan kumandadan da bahsedelim. Boyutlarının ufaklığının aksine yapabildikleri bir hayli fazla. Uzaktan kumanda aracılığıyla kameraya hiç dokunmadan kayıt yapılabiliyor ve yapılan kayıtlar izlenebiliyor. Özellikle hassas çekimlerde bu kumanda çok işe yarıyor. Kameranın objektifinin etrafında manuel odaklama tekeri bulunuyor. Kameradan anlayanları tatmin edebilecek bir hassasiyette odaklama yapabilen bu teker, kamera otomatik çekim modu olan iA’dayken zoom işlevini yerine getiriyor. Zoom için hem kamera üzerinde hem de ekranın yanında butonlar bulunuyor. Yeri gelmişken TM900’ün 12x optik, 700x dijital zoom yapabildiğini de belirtelim.

TİTREŞİM ENGELLEME
Görüntü kalitesi birçok ağabeyiyle yarışacak kadar başarılı olan kamera, Full HD ve iFrame görüntü formatlarında çekim yapabiliyor. Full HD görüntü formatında da HA’dan, HE’ye kadar değişen kalite seçenekleri mevcut. TM900’ün başarılı olduğu bir başka alan ise titreşim engelleme. Kamera üzerindeki butona basıldığı anda devreye giren sistem, özellikle zoom kullanırken yaşanan görüntü titremesini büyük ölçüde ortadan kaldırıyor. 5.1 Dolby ses kaydı yapabilen kameranın üzerinde mikrofon ve kulaklık girişleri de bulunuyor. Bu da onu profesyonelliğe bir adım daha yaklaştırıyor. Çekim esnasında ekran kapatıldığında devreye giren vizör 0,24 inç büyüklüğünde ve gerekli tüm bilgileri üzerinde gösteriyor.

KENDİ 3D FİLMİNİZİ ÇEKİN
TM900’ün en güzel yanlarından biri Panasonic’in üç boyutlu lensleriyle uyumlu olması. Harici olarak satın alabileceğiniz VW-CLT1’i de kamerayla birlikte test ettik. Lensi kameraya takmanın birazcık zorlayıcı olabileceğini belirtelim. Bir diğer zorlayıcı unsur ise lensi kameraya her çıkarıp takışta yeniden 3D ayarı yapmanın gerekiyor olması. Her seferinde lens üzerindeki üç teker vasıtasıyla ayar yapmanın nedeni ise lens içindeki merceklerin hareket etmesi yüzünden odaklarının bozulması. Lensi takıp düzgünce ayar yaptıktan sonrası ise beklemediğimiz kadar etkileyiciydi. Bir Avatar değildi belki ama çektiğimiz görüntülerdeki üç boyut olayı bizleri oldukça eğlendirdi. O nedenle kamerayı almaya niyetliyseniz biraz daha masrafa girip yanında 3D lens de almanızı öneriyoruz.

► Puanlama ve teknik özellikler sayfa 2‘te

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Panasonic HDC-TM900 incelemesi” için bir cevap

  1. etem ekşi dedi ki:

    ben tm 900 kullanıcısıym çekilen filimleri dosya olarak atıyor seyrederken güzel olmuyor bu dosyaları nasıl birleştirebilirm