reklamı kapat

POPÜLER

Panasonic Lumix GX1 incelemesi

Her an yanınızda taşıyabileceğiniz boyutlarda olmasıyla fotoğrafçıların bir anda beğenisini kazanan değiştirilebilir lensli aynasız fotoğraf makineleri segmentine her geçen gün yeni bir üye katılıyor. Kullanım alışkanlıklarınıza göre kişiselleştirebileceğiniz, kompakt fotoğraf makinlerine yakın boyutlarıyla öne çıkan, değiştirilebilir lensli ve yüksek kaliteli fotoğraflar çeken bir fotoğraf makinesi olan Panasonic Lumix GX1, her tür fotoğrafçıyı memnun edebilecek kadar başarılı.

Advertisement

KONTROL SİZDE
Manuel kontrollerle öne çıkan bir cihaz olduğunu daha ilk bakışta belli eden GX1, bol bol tuşa yer verilen kasasının yanında ekran üzerindeki dokunmatik kontrollerle de her detayı sizin kontrolünüze bırakıyor. GX1’in en güzel yanı kullanıcıya cihazı dilediği gibi yönetme şansı tanıması. Ekran üzerinden ayar yapmayı sevmiyorsanız ağırlıklı olarak fiziksel tuşları ya da tam aksine çoğunlukla dokunmatik ekran üzerindeki menüleri kullanarak dilediğiniz ayarları yapmak mümkün. Kişiselleştirilebilir fiziksel ve dokunmatik tuşlar kullanımı oldukça kolaylaştırıyor. Severek test ettiğimiz Lumix G3’te ilk kez kullanılan 16 megapiksellik Micro Four Thirds sensöre yer verilen GX1’in fotoğraf kalitesi seyahate çıkarken yanınıza bir DSLR almayı aklınızdan bile geçirmeyeceğiniz kadar iyi. ISO 160-12800 aralığında ışık hassasiyeti sunan sensörün yüksek ISO değerlerinde çok harika olmadığını söylemek zorundayız. Mecbur kalmadıkça ISO 3200’ün üstüne çıkmayın deriz. 0,09 saniyede otomatik odaklama özelliği sayesinde de kompakt sistem fotoğraf makineleri sınıfının en hızlısı. Dahili pop-up flaşı da oldukça kullanışlı. Flaşı kullanırken size ufak bir ipucu; aslında hareketli olarak tasarlanmayan fakat parmağınızın ufak bir yardımıyla hareket ettirebileceğiniz flaşı tavana doğrultarak sabitleyebilir, ışığı tavandan yansıtarak daha homojen bir aydınlatma elde edebilirsiniz.

DETAYLI ÖZELLİKLER
Daha önce herhangi bir G serisi fotoğraf makinesi kullandıysanız menülere alışmanız çok kolay olacak. Touch Tab, GX1 ile gelen yepyeni bir özellik. Ekranın sağ kısmında yer alan ve gizlenebilen bir menü olan Touch Tab’de beş fonksiyona yer veriliyor. Beş fonksiyondan üçü önceden atanmış, kalan ikisini 25 seçenek arasından kullanıcı belirliyor. Lumix GX serisinin yeni 14-42 mm Power Zoom lensini kullanırken Touch Tab menüsünde ekran üzerinden zoom ayarı bulunuyor. Hızlı ve yavaş olmak üzere iki farklı hızda zoom yapmanızı sağlayan bu dokunmatik ayarlar, lens üzerindeki ayarları kullanmakta zorluk çeken kullanıcılar için düşünülmüş. iA akıllı otomatik moduna geçtiğinizde menüye bir seçenek daha ekleniyor. Konunuzun arkasında kalan alanın netlik miktarını dijital olarak ayarlamanızı sağlayan bu seçenek de yine ekran üzerinden dokunmatik olarak rahatça kontrol edilebiliyor. GX1 ile gelen bir diğer yeni özellik ise dijital su terazisi. Cihazın yere paralellik durumunu ekran üzerinde gösteren bu fonksiyonu Touch Tab’deki Fn3 tuşuna atayarak kullandık. Testimiz süresince sık sık başvurduğumuz bir özellik oldu. Otomatik odaklama takibi de beğendiğimiz özellikler arasında. Ekran üzerinde seçtiğiniz nesne hareket halinde olsa bile odağı hep nesnenin üzerinde tutuyor. Çocuğunuz ya da evcil hayvanınız varsa bu özelliği oldukça kullanışlı bulacağınıza eminiz.

KOMPAKT LENS
GX1, Lumix GX serisinin yeni 14-42 mm Power Zoom lensi ile birlikte geliyor. Fotoğraf makinesi kapalıyken pancake lens kadar küçülen lens, cihazı çalıştırdığınızda otomatik olarak açılıyor. Boyu ve hafifliği ile beğenimizi kazanan lensin farklı yanı, üzerinde zoom ve odak halkasına yer verilmemiş olması. Kompakt video kameralarda görmeye alıştığımız kaydırmalı zoom düğmesine yer verilmiş. Bir tanesi zoom, diğeri ise odak ayarı yapmaya yarayan düğmeler ayar halkalarını kullanmaya alışmış kullanıcılara ilk başta zor gelebilir. Açıkcası biz de ilk başlarda zorlandık. Gerek düğmelerin ayar tekeri kadar hassas ayar yapmaya izin vermeyişi, gerekse düğmelerin yılların verdiği el alışkanlığına biraz ters gelen konumlandırması bizi ilk başta zorladı. Elle odak yapmaya alışkın kullanıcıları zorlayabilir fakat zoom yapmaya bir süre sonra alışıyorsunuz. Cihazı diğer G serisi lenslerle de kullanmak mümkün.

3…, 2…, 1…, KAYIT!
Video performansından oldukça memnun kaldığımız GX1, 1920×1080 (30fps) kalitesinde video kaydı yapabiliyor. Hot shoe girişinin önünde konumlandırılan Dolby Digital Stereo Creator destekli stereo mikrofonun performansını beğendik. Cihaz dijital olarak rüzgar sesini engelleme özelliğine sahip. Kayıt esnasında otofokus motoru hiç ses çıkarmadan görevini yerine getirebiliyor. Bu da videoda otofokus motorunun sesinin duyulmaması anlamına geliyor. Zoom motoru da neredeyse bir o kadar sessiz. Fotoğraf çekerken kullandığınız oyuncak kamera, retro, minyatür çekim gibi akıllı filtrelerle video çekimi de yapmanız mümkün. Bu filtrelerin verdiği sonuçları oldukça beğendik.