reklamı kapat

POPÜLER

Panasonic’ten Leica lensli, “telefonlu” fotoğraf makinesi [Video]

lumix cm1
Piyasadaki pek çok akıllı telefonda bulunan görüntü sensörlerini komik duruma düşüren 1 inçlik CM1 sensörü, Sony RX100‘ün yanı sıra Nikon’un 1 serisi fotoğraf makinelerindeki sensörle yarışıyor. 20 megapiksel çözünürlüğe sahip olan kamerada f/2,8 Leica lens, mekanik deklanşör ve manuel ayar özellikleri bulunuyor. Ancak gövde üzerinde çıkıntılı bir görünüme sahip olan lense yapılan ayar yakınlaştırma sağlamıyor, sadece odaklama için kullanılıyor.

lumix cm1
CM1’in diğer özellikleri ise akıllı telefonlarda genellikle karşılaştığımız türden. 4,7 inçlik 1080p ekrana sahip olan telefon Android 4.4’le ve 2,3 GHz’Lik dört çekirdekli Snapdragon işlemciyle geliyor. 2 GB RAM’e sahip olan CM1’in 16 GB’lık dahili hafızası microSD kart desteğiyle 128 GB daha artırılabiliyor. Cihaz 4K video çekebildiği için de hafızanın bu derece artırılabilmesi büyük önem taşıyor.

panasonic-cm1
204 gram ağırlığında ve 21 mm kalınlığında olan CM1’in sıradan bir telefon olmadığı zaten ortada. Panasonic de, cihazın kameralı telefon değil, akıllı telefon özelliklerine sahip bir fotoğraf makinesi gibi düşünülmesi taraftarı. Cihazın görünürdeki tek kusuru 2.600 mAh kapasiteli pili.

Kasım ayında Fransa ve Almanya’da satışa çıkacak olan CM1’in yaklaşık 900 euroluk etikete sahip olması bekleniyor. Panasonic bu ülkelerde müşterilerden gördüğü ilginin yoğunluğuna bağlı olarak cihazı diğer ülkelerde de satışa sunmayı planlıyor.

VİDEO