reklamı kapat

POPÜLER

Huawei

Mobil fotoğrafçılığa sınıf atlatan Huawei ve Leica iş birliği

Akıllı telefon modelleriyle beğeni toplayan Huawei, Leica tecrübesiyle mobil fotoğrafçılık deneyimine sınıf atlatmaya devam ediyor.

Huawei, akıllı telefon pazarındaki başarısı ve geliştirdiği teknolojilerin yanı sıra global düzeyle yaptığı iş birlikleriyle de tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. “Mobil fotoğrafçılık” dendiğinde akla gelen ilk cihazlardan olan P20 Pro modeli de, Leica tecrübesini gövdesinde taşıyanlardan. Kullanıcılara mobil cihazlarda daha profesyonel fotoğraf deneyimi sunmayı hedefleyen Leica iş birliği, dünyanın ilk üçlü Leica kamerasına sahip P20 Pro ile hız kesmeden devam ediyor. Leica markasının köklü tarihi ve tecrübesi, kullanıcı cephesinde onu bir marka olmaktan öte estetiğin, sağlamlığın, güvenirliliğin, kalitenin ve sahip olduğu kültürün bir temsilcisi yapıyor. Yüzyıllık süre içinde birçok fotoğrafçıya eşsiz deneyimler yaşatan Leica hakkında yazılmış kitap ve birçok ülkede yer alan Leica Gallery sergisi ile marka, bu zamana kadar adından en çok söz ettiren fotoğraf makinesi markası aynı zamanda.
Leica

Mikroskop üretiminden fotoğraf makinesi tasarımına

Profesyonel fotoğrafçıların en çok tercih ettiği markalardan olan Leica’nın geçmişi ise bilinenden de eski. Marka ilk olarak 1849 yılında mercek ve mikroskop üretimi yapan Leitz-Weltzar şirketi ile ortaya çıkıyor. 1869 yılında şirketin kurucusunun ölümü nedeniyle oğlu Ernst Leitz şirkete ortak oluyor. Tüm bunlar olurken ise Birinci Dünya Savaşı patlak veriyor ve savaş nedeniyle mikroskop satışlarının azalması ile şirket mali sıkıntı içine giriyor.

İlginç dönüşüm ise tam da bu noktada başlıyor. O dönemde şirkette çalışan ve fotoğraf çekmeye de meraklı Oskar Barnack adlı bir mühendis, sıra dışı bir fotoğraf makinesinin prototipini kendi olanakları ile üretiyor. Mali krizin artmasından dolayı Barnack’ın bu fotoğraf makinesi üretimi fikrine destek olunuyor. İşte böylece, mikroskop üretimi üzerine uzmanlaşmış olan bu şirket, zamanla profesyonellerin ellerinden düşüremediği Leica fotoğraf makinesi markasını ortaya çıkarıyor.
Üçlü Leica lens

Dünya’nın ilk üçlü Leica kamerası

P20 Pro’da yer alan üçlü kameranın özelliklerine değinmek gerekirse. Leica tecrübesi burada 40 MP RGB, 20 MP monokrom sensör ve telefoto lensli bir 8 MP sensörle donatılmış bir kamera sistemi olarak yansıyor. f/1.8, f/1.6 ve f/2.4 geniş diyaframlı Leica lenslerle donatılan Huawei P20 Pro, bu 3 kamerayı kullanarak 4 farklı otofokusa olanak tanıyor. Bunlar; lazer odaklama, derin odaklama, faz algılama odaklama ve kontrast odaklama.

P20 Pro, 5x Hybrid Zoom’a kadar uzun mesafeli fotoğrafçılık için yepyeni bir Leica 3x telefoto lensi içeriyor. Güçlü bir zoom objektife sahip olan bu cihaz, özellikle uzun mesafeli fotoğraf çekmeye ihtiyaç duyan gezginler için vazgeçilmez oluyor. Leica renk sıcaklığı sensörü, P20 Pro’nun ortam odaklı uyarlamalı renk modellemesi ile en doğru renkleri elde etmek için her ortamda aydınlatma ve renk tespitine yardımcı oluyor. Her çekimde daha doğru ve canlı renkler elde edilmesini sağlayan özel renk işleme özelliğine sahip çift ISS sayesinde piksel düzeyinde renk optimizasyonu sağlıyor.