reklamı kapat

POPÜLER

planet

Yeni bir gezegenin doğuşu ilk kez görüntülendi

Gökbilimciler, yeryüzünden 370 ışıkyılı uzaklıkta olan ve yeni doğan bir gezegeni ilk kez görüntülemeyi başardı.

Gökbilimciler doğum sürecinin inanılmaz derecede ayrıntılı görüntüsünü yakaladı. Görsel, Güneş Sistemimiz dışındaki dünyaların nasıl olduğu hakkında daha fazla şey öğrenmemize yardımcı oluyor. Güney Gözlemevi’nin Şili’deki Çok Büyük Teleskopu ile çalışan Max Planck Enstitüsü’ndeki bilim insanları, Jüpiter’den daha büyük bir gezegeni keşfetti. Paylaşılan görsele bakıldığında yeni gezegen, geniş bir gaz ve toz bulutu içinde kendini gösteriyor.

PDS 70 olarak adlandırılan yıldızın 5,4 milyon yaşında olduğu düşünülüyor. Yıldızın kozmolojik zaman çizelgesinde yeni doğmuş bir bebek olduğu ifade ediliyor. Gökbilimcilerin bir süredir yıldızın etrafında yeni gezegenlerin ortaya çıkabileceğini düşündüklerini belirtelim. Gezegenin yörüngesiyle yıldızı arasındaki uzaklığın, Uranüs ile güneş arasındaki uzaklık kadar olduğu dile getiriliyor. 1.000 santigrat sıcaklığa sahip olduğu düşünülen PDS 70’in çevresindeki gezegenin ise 6 milyon yaşında olduğu belirtiliyor.

Merkezin, yıldızın kör edici ışığını engellemek için koronograf maskesiyle karartıldığını dile getirelim

Büyük teleskopla görüntülenen gezegenle ilgili ayrıntıların “Astronomy & Astrophysic” dergisinde yayınlanacağı söyleniyor.