reklamı kapat

POPÜLER

NASA, Dünya boyutunda yedi yeni gezegen keşfetti [Video]

23 Şubat 2017

NASA’nın uzun süredir yaptığı çalışmalar sonucu araştırma tarihinin en öneli keşiflerinden biri yapıldı.

NASA’nın güneş sistemi ve yıldızlar dahilinde yaptığı araştırmalarının ilk sonuçlarını açıklayacağı bir süredir beklenen bir süreçti. Güneş sistemi ve gezegenlerle ilgili olan bu araştırmayla ilgili sonuçlar nihayet resmi kaynaklarca açıklandı. Yapılan araştırmalar ve gözlemler sonucunda NASA, tek bir yıldızın çevresinde konumlanan yedi adet gezegen keşfedildiğini resmen duyurdu. Bu açıklamayı belki de dünya tarihinin en önemli olaylarından bir tanesi yapansa keşfedilen bu yedi gezegenin Dünya’nın boyutuna yaşam formuna benzerliğiyle tek seferde ilk olmalarıydı.


NASA’nın Spitzer Uzay Teleskop‘unca keşfedilen Dünya boyutundaki bu yedi gezegenden üç tanesinin yaşanılabilir şartlara sahip olduğu ve kayalık yapıda olanlarda suyun gözlemlendiği ifade ediliyor. Bizim güneş sistemimizin dışında yer alan ve TRAPPIST-1 olarak adlandırılan sistemin içerisinde yer aldığı ifade edilen gezegenlerin keşfiyle birlikte “Evrende yalnız mıyız?” sorusuna da yeni bir boyut geleceği ifade ediliyor. Dünya’dan yaklaşık 40 ışık yılı (235 trilyon mil) uzaklıkta olan dış gezegenlerle kayalık yapıların yanı sıra zengin su kaynakları olduğu bilgileri de araştırmanın önemli noktalarından bir tanesi. Sistemde kaynağa en uzak olan yedinci gezegenle ilgili henüz net bir kanıya varmadıklarını belirten bilim adamları, gezegende buzul yapının hakim olduğunu düşünüyor. Keşif ekibinde görev yapan isimlerden biri olan Michael Gillon, “İlk defa aynı yıldızın etrafında gezegenimize bu kadar benzeyen, bu kadar çok sayıda gezegen buluyoruz. Bu aynı zamanda Dünya boyutundaki gezegenler üzerinde yaptığımız potansiyel yaşam alanları çalışmalarımızdaki en önemli sonuç.” diyerek yapılan keşfin bundan sonraki süreci bambaşka bir boyuta taşıyacağını ifade ediyor.


Gözlem sırasında gezegenler üzerinde dikkat çeken yapılardan birisi de birbirlerine olan yakınlıkları oldu. Güneş sistemimizdeki gezegenlerin birbirlerine olan mesafelerinden çok daha yakın oldukları tahmin edilen gezegenlerin yüzeyinde yaşabilecek değişimlerin diğer gezegenler üzerinden görülebileceği bile düşünülüyor. Buna ek olarak kendi yıldızı içerisinde belirli bir formda olabileceği de öngörülen gezegenlerde Dünya’nın tam tersine gece ile gündüz zamanları arasında ekstrem sıcaklık farklılıkları olabilmesi de muhtemeller arasında. Dünya gibi yaşam formunun yer alabileceği en önemli kaynaklardan biri olarak görülen TRAPPIST-1 sisteminde keşfedilen bu gezegenlerle birlikte insanlık tarihinde yeni bir döneme de giriyor olabiliriz Bu gözlem sonucunda nelerle karşılaşacağımız önümüzdeki süreç gösterecek.

VİDEO

 

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“NASA, Dünya boyutunda yedi yeni gezegen keşfetti [Video]” için bir cevap

  1. Fatih Şahin dedi ki:

    Hee var var. Dünyadan da iyi hoş!! Da nasıl gidicen. 376 trilyon km. Hadi git.