reklamı kapat

POPÜLER

NASA New Horizons Ultima Thule
NASA New Horizons Ultima Thule

İşte keşfedilen en uzak uzay nesnesi Ultima Thule’den ilk gerçek görüntü

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA tarafından geliştirilen uzay aracı New Horizons, kısa süre önce tarihi bir başarıya imza atarak Ultima Thule’ye ulaşmıştı. Şimdi ise  keşfedilen en uzak uzay nesnesinden en keskin fotoğraf geldi.

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA‘nın uzay aracı New Horizons, kısa süre önce tarih yazmış ve Güneş Sistemi’nin en uzak noktası olan Kuiper Kuşağı’nda bulunan Ultima Thule isimli gök cisminden alçak uçuş yapmıştı. Bu konu hakkında bir açıklama yapan New Horizons operasyonunun yöneticisi Alice Bowman, geliştirdikleri uzay aracının 1 Aralık günü Türkiye saati ile 20:33 sularında Ultima Thule’nin yakınından hasar almadan geçtiğini açıklamıştı. Dünya’dan en uzak noktadaki alçak uçuşun ardından Ultima Thule için çekilen en net fotoğraf da yayımlandı. İlk bakışta bir kardan adamı andıran Ultima Thule, tahmin edildiği gibi çok yakın yörüngede hareket iki değil birbirine milyarlarca yıl önce çarpmış tek bir parçadan oluşuyor. Bu fotoğrafın en yakın geçişten 30 dakika önce (27 bin kilometreden) çekildiği söylenirken, Thule’nin kırmızıya kaçan kahverengi renginde olduğu görülüyor. Gök cisminin 30 km uzunluğunda olduğu da belirtiliyor.

NASA New Horizons Ultima Thule
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

NASA New Horizons sayesinde Ultima Thule karşımızda bulunuyor

Dünyaya 6,4 milyar kilometre uzakta olan Ultima Thule’de çekilen tüm fotoğrafların buraya geri gelmesi tam 20 ay sürecek deniyor. Daha detaylı görseller için heyecanın arttığı Thule, insanoğlunun sınırlarını ne kadar aştığını bir kez daha gösteriyor.

İlginizi Çekebilir

Yüksek performansa sahip robot köpek