reklamı kapat

POPÜLER

NASA Perseverance uzay aracını Mars'a inişinden yeni fotoğraflar

NASA Perseverance uzay aracının Mars’a inişinden yeni fotoğraflar

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA, uzun zamandır yolda olan Perseverance uzay aracını geçen gün Mars üzerine indirdi.

NASA Perseverance uzay aracı, geçtiğimiz gün Mars yolculuğunu başarılı şekilde tamamlayarak büyük bir başarıya imza attı. Araç başarılı şekilde Mars üzerine inişini gerçekleştirdi ve ilk fotoğrafı gönderdi. İlk fotoğraf hızlı paylaşım için kötü kaliteydi ve garip şekilde eleştiriler aldı. NASA’dan şimdi iniş ile alakalı daha kaliteli fotoğraflar geldi. Yukarıda görebileceğiniz ilk fotoğraf Perseverance aracı yumuşak şekilde yere indiren Sky Crane isimli iniş aracından çekilmiş. Burada Perseverance‘yi tutan kablolar ve iniş yapılan nokta aktif olarak görünüyor. Aşağıdaki fotoğrafta ise direkt olarak Perseverance’den çekilmiş ilk renkli Mars fotoğrafı karşımıza çıkıyor. Burada da aracın kendisi, gölgesi ve Mars’ın çorak arazisi gözler önüne seriliyor.

Bünyesinde 23 adet yüksek çözünürlüklü kamera ve özel yüzey delici aletler taşıyan uzay aracı, halen bilmeyenler için kızıl gezegenin geçmişinde hayat olup olmadığı belirlemeye çalışacak. Burada “canlı organizmalar” için deliller bulmayı hedefleyen bilim insanları, bunun için Perseverance ile yüzeyin üzerini değil altını yani derinliklerini incelemek istiyor. Şu an canlıların yaşamasına uygun olmayan ancak milyonlarca yıl önce bazı canlılara ev sahipliği yapmış olma ihtimali çok yüksek olan kızıl gezegen, aktarıldığı kadarıyla 3,5 milyon yıl önce yüzeyinde akarsular barındırıyordu. İşte bu açıdan eski canlı yaşamı konusunda beklentinin yüksek olduğu Mars, Perseverance ile daha önce hiç olmadığı kadar derinlemesine incelenebilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

NASA Perseverance aracını Mars üzerine yalnız göndermedi

NASA, Perseverance ile beraber ufak bir Mars helikopterini de yola çıkarılmış durumda. Mars’ta beklendiği gibi havalanabilirse bir ilke imza atacak Ingenuity isimli helikopter, kızıl gezegeni görüntülemek adına bilim insanlarına yeni bir bakış açısı getirecek.

İlginizi Çekebilir

Microsoft’un Xbox özel yeni kulaklık modeli ile tanışın