reklamı kapat

POPÜLER

NASA Perseverance uzay aracını Mars'a inişinden yeni fotoğraflar

NASA Perseverance uzay aracının Mars’a inişini izleyin

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA, geçtiğimiz gün Perseverance uzay aracını Mars üzerine indirdi. İşte bu anı gösteren video çıktı.

NASA Perseverance uzay aracı, Mars yolculuğunu başarılı şekilde tamamlayarak büyük bir başarıya imza attı. Araç yukarıda da bahsettiğimiz gibi sorunsuz şekilde Mars üzerine inişini gerçekleştirdi ve ilk fotoğrafları da gönderdi. Şimdi ise yukarıda izleyebileceğiniz video yayımlandı. Bu videoda aracın nefeslerin tutulduğu son iniş süreci gözler önüne seriliyor. Bu inişle bir kez daha şaşkınlık verici bir başarıya imza atan bilim insanları, bu videoda iniş sürecini üç farklı açıda gösteriyor. Nefeslerin tutulduğu kızıl gezegene iniş anında son yavaşlamayı sağlayan ateşeleyicileri kullanan bilim insanları, Perseverance ile daha şimdiden inanılmaz görüntüler yaklamaya başlamış durumda. Bünyesinde 23 adet yüksek çözünürlüklü kamera ve özel yüzey delici aletler taşıyan uzay aracı, halen bilmeyenler için kızıl gezegenin geçmişinde hayat olup olmadığı belirlemeye çalışacak. Burada “canlı organizmalar” için deliller bulmayı hedefleyen bilim insanları, bunun için Perseverance ile yüzeyin üzerini değil altını yani derinliklerini incelemek istiyor.

Şu an canlıların yaşamasına uygun olmayan ancak milyonlarca yıl önce bazı canlılara ev sahipliği yapmış olma ihtimali çok yüksek olan kızıl gezegen, aktarıldığı kadarıyla 3,5 milyon yıl önce yüzeyinde akarsular barındırıyordu. İşte bu açıdan eski canlı yaşamı konusunda beklentinin yüksek olduğu Mars, Perseverance ile daha önce hiç olmadığı kadar derinlemesine incelenebilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu arada NASA Perseverance aracını Mars üzerine yalnız göndermedi

NASA, Perseverance ile beraber ufak bir Mars helikopterini de yola çıkarılmış durumda. Mars’ta beklendiği gibi havalanabilirse bir ilke imza atacak Ingenuity isimli helikopter, kızıl gezegeni görüntülemek adına bilim insanlarına yeni bir bakış açısı getirecek.

İlginizi Çekebilir

Microsoft’un Xbox özel yeni kulaklık modeli ile tanışın