reklamı kapat

POPÜLER

NASA New Horizon
NASA New Horizon

New Horizons tarafından çekilen ilk Ultima Thule görüntüsü

NASA’nın uzay aracı New Horizons’tan tarihi başarı

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA tarafından geliştirilen uzay aracı New Horizons (Türkçe Yeni Ufuklar olarak geçiyor), tarihi bir başarıya imza attı.

2018’de bilim dünyasında gerçekten çok önemli gelişmeler yaşandı. Bunlar 2019’da da hız kesmeden devam edecek gibi görünüyor. Şimdi ise Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA‘nın uzay aracı New Horizons ile elde ettiği başarı gündemde yer alıyor. 19 Ocak 2006’da başarıyla fırlatılan uzay aracı New Horizons, 2007’de Jüpiter, 2008’de Satürn, 2011’de Uranüs, 2014’te Neptün, 2015’de ise Pluto’dan geçiş yapmıştı. Kısa süre önce tarih yazan araç, Güneş Sistemi’nin en uzak noktası olan Kuiper Kuşağı’nda bulunan Ultima Thule isimli gök cisminden alçak uçuş yaptı. New Horizons operasyonunun yöneticisi Alice Bowman, geliştirdikleri uzay aracının 1 Aralık günü Türkiye saati ile 20:33 sularında Ultima Thule’nin yakınından hasar almadan geçtiğini açıkladı. Bowman ayrıca “Dünya’dan en uzak noktadaki alçak uçuşu başarıyla gerçekleştirdik” açıklamasında da bulundu.

NASA New Horizon

New Horizons tarafından çekilen ilk Ultima Thule görüntüsü

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

NASA New Horizons ile çok önemli veriler elde ediyor

Söylendiği kadarıyla uzay aracı, Ultima Thule’den birçok fotoğraf çekecek ve bunları dünyaya gönderecek. Ancak Dünyaya 6,4 milyar kilometre uzakta olan Ultima Thule’de çekilen fotoğrafların buraya geri gelmesi tam 20 ay sürecek.

İlginizi Çekebilir

2018’in en ilginç robotlarından