reklamı kapat

POPÜLER

NASA InSight

NASA’nın yeni Mars aracı InSight’tan tarihi başarı [Video]

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, üzerinde uzun süredir çalıştığı yeni Mars aracı InSight‘i yola çıkarttı.

Kızıl gezegen Mars biliyorsunuz son yıllarda bilim gündeminin üst sıralarından inmiyor. Elon Musk gibi girişimcilerin insanoğlunu taşımak istediği gezegen, bu açıdan büyük önem arz ediyor. Dünya’da yaşamın tehlikeye girmesi halinde en iyi şansımız olarak görülen Mars, elimizdeki teknolojiler sayesinde detaylı olarak inceleniyor. Ancak bu araştırmalar dış yüzey ile sınırlı kalıyor. İşte NASA bunu yeni uzay aracı ile değiştirmek istiyor. Bugün başarıyla ateşlenen ULA Atlas V roket ile Vandenberg Hava Üssü’nden yola çıkan InSight, gezegenin içerisini araştıracak özel donanımlar taşıyor. Kurumun bu konuda ürettiği ve yolladığı ilk uzay aracı olan InSight, özellikle yüzeye yerleştirilecek sismometre ile dikkat çekiyor. Araç üzerindeki bir kol ile Mars yüzeyine konulacak ve üzeri özel korumayla kapatılacak sismometre, yer hareketlerini sürekli olarak kaydedecek. Aynı zamanda zemin altına yönelik ısı kaydı da gerçekleştirecek araç, gezegenleri ve kendisinin oluşumuna yönelik kilit verileri Dünya’ya geri gönderecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

NASA, InSight ile derinlere iniyor

Herhangi bir sorun olmazsa 6 ay sonra Mars’a ulaşacak uzay aracı, uzun vadeli bir araştırma sürecine giriyor. Bilim dünyası için tarihi bir gelişmeye daha imza atan kurum, kalkış için aşağıdaki videoyu paylaşıyor.

Video