reklamı kapat

POPÜLER

NASA Mars InSight
NASA Mars InSight

Mars aracı InSight bir ilke imza attı, 90 dakikalık deprem kaydetti

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA tarafından geliştirilen Mars aracı InSight bir ilke imza attı.

NASA imzalı Mars aracı InSight, uzun süre önce 480 milyon kilometrelik yolculuğunu bitirmiş ve Kızıl Gezegen üzerine sorunsuz şekilde inmişti. Hatta indikten sonra hemen bir özçekim gönderen InSight, bilimsel çalışmalara aylar önce başladı ancak en büyük hedefine kısa süre önce ilk defa ulaştı.

Bilmeyenler için kısaca açıklamak gerekirse bu uzay aracı Mars’ın derinlemesine incelenmesine odaklanıyor. Uzay aracı, özellikle bu haberin konusunu da oluşturan sismometre ile öne çıkıyor. Araçta yer alan bir kolla Mars yüzeyine konulan sismometre, Mars’ın yer hareketlerini sürekli olarak kaydediyor.

InSight, bu bahsettiğimiz sismometreyi kullanarak geçtiğimiz aylarda bir Mars depremi tespit etti ancak bu çok ufaktı. Ufak olduğu için de bu deprem, araştırmacılara Mars’ın yapısı hakkında fazla bilgi veremedi.

Şimdi ise daha öncekilerden daha büyük üç büyük deprem kaydedildi. NASA’nın açıklamasına göre bu depremlerin en büyüğü 4.2 şiddetindeydi, kaydedilenlerden bir tanesi ise tam 90 dakika sürdü.

Bilim insanları bu sarsıntılara “earthquake” gibi “marsquake” adını veriyor ve bunlardan ileride önemli veriler çıkarmak istiyor. Burada özellikle çok büyük şiddetteki depremlerden sağlam verilerin elde edilebileceği düşünülüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mars, NASA InSight ile derinlemesine incelenecek

Önümüzdeki dönemde elde ettiği birçok veriyle gündemi sık sık meşgul edecek uzay aracı, şimdiye kadar sorunsuz bir görev döngüsünde yer alıyor.

İnsanoğlunun bir gün yaşama hayali kurduğu Kızıl Gezegen, birçok gizemini bünyesinde barındırıyor. Zemin altına yönelik ısı kaydı da gerçekleştirecek InSight, gezegenlerin oluşumuna yönelik kilit verileri arıyor.

İlgili Video